Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2020, 06:45

Počet úmrtí na COVID-19 prekročil pol milióna

Vyplýva to zo štatistiky, ktorú v nedeľu na svojej stránke zverejnila Univerzita Johnsa Hopkinsa.

Približne jedno zo štyroch týchto úmrtí bolo zaznamenaných v USA, ktoré majú najviac obetí na svete — 125 763. Za nimi nasleduje Brazília s 57 070 úmrtiami. Vo Veľkej Británii zomrelo na komplikácie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2 najmenej 43 634 ľudí.

Počet úmrtí v Spojených štátoch, kde žije približne 330 miliónov obyvateľov, je najvyšší v absolútnych číslach, ale vo vzťahu k počtu obyvateľov sú na tom niektoré európske krajiny horšie. Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa v USA zomrelo zaokrúhlene 38 ľudí na 100-tisíc obyvateľov, v Spojenom kráľovstve 66, v Taliansku 57 a vo Švédsku 52.

Skutočný počet obetí vírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v Číne koncom decembra minulého roka, sa všeobecne považuje za oveľa vyšší. Odborníci tvrdia, že najmä v ranej fáze zomrelo veľa ľudí na ochorenie COVID-19 bez toho, aby boli testovaní, píše agentúra AP.

Internetová stránka Univerzity Johnsa Hopkinsa univerzity sa neustále aktualizuje o prichádzajúce údaje, preto tam uvádzaná bilancia býva odlišná od oficiálnych údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, upozorňuje agentúra DPA.

Zatiaľ čo podľa americkej univerzity počet ľudí infikovaných novým koronavírusom presiahol hranicu desať miliónov, WHO v nedeľu uvádzala vyše 9,84 milióna potvrdených infekcií a 495 760 úmrtí.

Podľa WHO bolo v sobotu hlásených 189-tisíc nových prípadov nákazy, z toho 62 percent v Severnej a Južnej Amerike, čo je doteraz najvyšší denný nárast.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 58 minútami

Na hraničných priechodoch SR sa dnes od 15.00 uskutoční 24-hodinová policajno-bezpečnostná akcia. Polícia bude monitorovať dodržiavanie opatrení Úradu verejného zdravotníctva a informovať cestujúcich o povinnostiach po návrate. Zámerom je tiež zistiť aktuálny pohyb osôb a motorových vozidiel na hraniciach.

NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH BUDE POLICAJNO-BEZPEČNOSTNÁ AKCIA Konať sa bude od piatku 10. júla od 15:00 do soboty 11....

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 10. júla 2020
pred hodinou

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Otestovali 2172 ľudí. Deväť prípadov je z Banskobystrického kraja. Dvaja pozitívni pribudli v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Košickom a Nitrianskom kraji evidujú po jednom prípade.