Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vládnuca koalícia Komentáre a názory
29. jún 2020

Politický rébus

Kto je frustrovaný viac? Volič Borisa Kollára či Andreja Kisku?

K Borisovi Kollárovi a jeho diplomovke sa už rozhorčene vyjadril asi každý, kto mal potrebu. A bolo takých veľa.

Kto je frustrovaný viac? Volič Borisa Kollára či Andreja Kisku?

FOTO TASR – Martin Baumann

Niet divu. Fakt, že práve tento človek dostal vo voľbách toľko percent, kadekoho frustruje a nedokáže to pochopiť ani prijať. Diplom je vítaná príležitosť, ako dať túto frustráciu najavo.

Pritom Boris Kollár sa snahou získať nejaký akademický titul chcel iba prispôsobiť očakávaniam tejto spoločnosti. Napríklad že politik má mať vysokoškolský titul.

V tejto krajine sa totiž stalo, že vysokoškolský titul vyžadujeme nielen od politika, ale od kadekoho. A systém je nastavený tak, že titul sa dá niekde získať aj bez veľkej námahy. Vyskúšal si to nielen Andrej Danko.

Fakt, že má jedenásť detí s desiatimi ženami, sa berie ako taká milá Borisova zvláštnosť. Zdieľať

Vysokú školu vyžadujeme i od ľudí, kde by stačila dobrá stredná škola. A k diplomu sa ľahko dostanú aj ľudia, ktorí by možno boli úspešnejší a šťastnejší, keby dobre ovládli nejaké remeslo. Namiesto toho majú diplom zo sociálnej práce, environmentalistiky či verejnej správy a blúdia po úradoch práce.

Mne je čudné, že je tu také veľké pobúrenie z Kollárovho diplomu. Ale fakt, že má jedenásť detí s desiatimi ženami (ospravedlňujem sa, ak čísla nesedia), sa berie ako taká milá Borisova zvláštnosť. Lebo v životnom štýle sa Boris Kollár nemieni prispôsobovať nejakým štandardom či očakávaniam, ako to urobil v prípade získania diplomu z environmentalistiky.

Pragmaticky vzaté, ani nemá dôvod to robiť. Kollárov netradičný životný štýl a pohľad na rodinu jeho voličom neprekážal. Naopak, niektorí ho práve zaň oceňujú a obdivujú. Boris Kollár pritom ešte s ľahkovážnym úsmevom vysvetľuje, že je vlastne konzervatívny človek, takže ženy neposiela na interrupcie, postará sa o ne a naozaj sa teší z toho, že má veľa detí. Niekto predsa tú demografiu riešiť musí.

Kollárovi voliči budú pobúrení tým, ako sa pre takú taľafatku všetci doňho navážajú. Zdieľať

Pre nejedného konzervatívca je toto zrejme oveľa frustrujúcejšie ako fakt, že Kollár odpísal podstatnú časť svojej diplomovky.

Nezabudnem na rozhovor, ktorý som si náhodou vypočula v jednom prímestskom autobuse pred pár rokmi. Jedna žena tu hovorila druhej žene, že by chcela, aby jej dcéra niečo v živote dosiahla. Napríklad aby mala dieťa s Borisom Kollárom. Nemusela by už nikdy v živote robiť, dostala by od neho byt, auto aj zaopatrenie. Túto pani určite nerozčúlila Kollárova diplomovka, ale sklamalo by ju, keby nekúpil aj desiatej matke veľké auto.

Voliči Kollára isto nemali od neho žiadne akademické očakávania. Naopak, budú pobúrení tým, že sa pre takú taľafatku všetci do Borisa navážajú, a ešte silnejšie sa okolo neho zomknú.

Pravdupovediac, oveľa väčšiu frustráciu z človeka, ktorého volili, môžu mať tí, ktorí hodili svoj hlas Andrejovi Kiskovi. Frustrovaní museli byť už z výsledkov volieb. Určite dúfali, že volia premiérsku stranu, a nie malú straničku do počtu. A ďalšia frustrácia musela prísť po tom, čo sa Andrej Kiska z politiky stiahol.

Inzercia

Nebolo fér priznať vážne zdravotné problémy ešte pred voľbami? Zdieľať

Iste, zdravotné dôvody sa dajú pochopiť. Ale volič môže mať pochybnosti, či by tie zdravotné dôvody boli rovnako vážne, ak by strana napríklad vyhrala voľby. Alebo sa Kiskov volič môže pýtať, či nebolo fér priznať vážne zdravotné problémy ešte pred voľbami a naznačiť, komu odovzdá stranu.

Kiskova strana má síce zaujímavé osobnosti, ale nemá presvedčivého lídra, ktorý by Kisku nahradil. Remišovej oveľa viac sedela opozičná rola a Juraj Šeliga určite nie je slovenský Sebastian Kurz.

Kiska zjavne nevie, ako z toho slušne vycúvať. Najmä keď vidí, že strana sa vnútorne štiepi a vôbec nie je jasné, kto by stranu dokázal zachrániť, ak sa ešte zachrániť dá.

Kiskov volič z toho musí byť frustrovaný. Ale frustrácia by bola možno ešte väčšia, keby videl Kisku sedieť na koaličnej rade s oveľa slabšími kartami, aké má dnes v rukách Boris Kollár.

 

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame