Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2020, 18:21

Pri protestoch v Honkgongu proti zákonu o národnej bezpečnosti zatkli 53 ľudí

Pôvodne „tichý protest“ sa vymkol spod kontroly, keď demonštranti začali kričať na políciu a dostali sa s nimi do potýčky.

Hongkonská polícia v nedeľu zatkla najmenej 53 ľudí počas protestov proti plánovanému zákonu o národnej bezpečnosti, ktorý má čoskoro zaviesť čínska vláda. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pôvodne "tichý protest" sa vymkol spod kontroly, keď demonštranti začali kričať na políciu a dostali sa s nimi do potýčky. Polícia na potlačenie davu ľudí použila paprikový sprej.

Na Facebooku neskôr uviedla, že niektorí z demonštrantov sa pokúšali blokovať cesty. Podľa polície bolo dôvodom zatýkania nezákonné zhromažďovanie.

V máji tohto roku schválil čínsky parlament zákon o národnej bezpečnosti, ktorý zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp "jedna krajina, dva systémy".

Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.

V nedeľu sa začalo konanie stáleho výboru Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, počas ktorého má byť tento kontroverzný zákon preskúmaný a najneskôr do septembra by mal byť uvedený do platnosti.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Na hraničných priechodoch SR sa dnes od 15.00 uskutoční 24-hodinová policajno-bezpečnostná akcia. Polícia bude monitorovať dodržiavanie opatrení Úradu verejného zdravotníctva a informovať cestujúcich o povinnostiach po návrate. Zámerom je tiež zistiť aktuálny pohyb osôb a motorových vozidiel na hraniciach.

NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH BUDE POLICAJNO-BEZPEČNOSTNÁ AKCIA Konať sa bude od piatku 10. júla od 15:00 do soboty 11....

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 10. júla 2020
pred 50 minútami

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Otestovali 2172 ľudí. Deväť prípadov je z Banskobystrického kraja. Dvaja pozitívni pribudli v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Košickom a Nitrianskom kraji evidujú po jednom prípade. 

pred 2 hodinami

Výstraha pred vysokými teplotami. Na juhozápade a ojedinele aj na juhu stredného Slovenska môžu teploty dosiahnuť až 34 stupňov Celzia. Výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu platí od 11.00 do 18.00 h.