Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2020, 14:20

Rada vysokých škôl vyzýva na nekompromisný postoj k plagiátorstvu

„Prepisovanie textu z iných zdrojov bez náležitého citovania musí byť považované za plagiát,“ dodáva rada.

Rada vysokých škôl (RVŠ) SR vyzýva na nekompromisný postoj k plagiátorstvu a iným formám podvodov pri záverečných prácach, na ich odhaľovanie a následné disciplinárne riešenie. RVŠ to uvádza v stanovisku pre TASR aj v súvislosti s diplomovou prácou predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) a podozreniami z plagiátorstva.

"Plagiátorstvo musí mať za dôsledok neobhájenie záverečnej práce, respektíve odňatie titulu v zmysle zákona po dodatočnom odhalení," zdôrazňuje RVŠ. Snahu o získanie vysokoškolských titulov podvodom a nahrádzanie vyžadovaných vlastných originálnych výsledkov výsledkami práce iných autorov odsudzuje.

Rada poukazuje na to, že vysoké školy na Slovensku nemajú zadefinované prípustné hranice zhody pri kontrole originality záverečných prác v centrálnom registri záverečných prác (CZRP). "Vedúci záverečnej práce, oponent i skúšobná komisia pre obhajobu záverečnej práce sú povinní starostlivo posúdiť, v čom je zhoda záverečnej práce s prácami evidovanými v CRZP, aká je zhoda veľká a či študent preukázal vlastné originálne výsledky, respektíve k nim pri kolektívnej práci významnou mierou prispel," konštatuje RVŠ.

Študent musí uviesť svoju prácu do kontextu so súčasnými poznatkami a prípadné citácie z iných zdrojov riadne podložiť odkazmi na tieto zdroje. "Prepisovanie textu z iných zdrojov bez náležitého citovania musí byť považované za plagiát," dodáva RVŠ.

Kollár už niekoľko dní čelí podozreniu z plagiátorstva. Kritizuje ho opozícia, niektorí koaliční kolegovia hovoria o vyvodení zodpovednosti. O kauze sa rozprával aj s premiérom Igorom Matovičom, ktorý ho nevyzýval na odstúpenie. OĽaNO i SaS si Kollára pozvali na rokovanie klubu.

Podľa medializovaných informácií mal šéf parlamentu vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Titul Kollárovi podľa súčasného zákona nemožno odobrať, čo potvrdil aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ten chce preto do budúcna meniť zákon. Kollár tvrdí, že svoj magisterský titul získal v súlade so zákonom. V politike titul nemieni viac používať, aby nedával nikomu zámienku na útoky na koalíciu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 43 minútami

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, označila predkladateľka Anna Záborská za praktickú pomoc ženám.Poslanci diskusiu o novele dnes ukončili, hlasovať sa o nej bude v utorok 14. 7. o 17.00 h.

pred 2 hodinami

Na hraničných priechodoch SR sa dnes od 15.00 uskutoční 24-hodinová policajno-bezpečnostná akcia. Polícia bude monitorovať dodržiavanie opatrení Úradu verejného zdravotníctva a informovať cestujúcich o povinnostiach po návrate. Zámerom je tiež zistiť aktuálny pohyb osôb a motorových vozidiel na hraniciach.

NA HRANIČNÝCH PRIECHODOCH BUDE POLICAJNO-BEZPEČNOSTNÁ AKCIA Konať sa bude od piatku 10. júla od 15:00 do soboty 11....

Uverejnil používateľ Ministerstvo vnútra SR Piatok 10. júla 2020
pred 3 hodinami

Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Otestovali 2172 ľudí. Deväť prípadov je z Banskobystrického kraja. Dvaja pozitívni pribudli v Bratislavskom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Košickom a Nitrianskom kraji evidujú po jednom prípade.