V Japonsku žije viac ako 60-tisíc storočných ľudí

"Klub storočných" v Japonsku sa z roka na rok rozrastá.

Počet ľudí, ktorí majú 100 a viac rokov, prekročil v tretej najvýkonnejšej ekonomike sveta prvýkrát číslo 60-tisíc, informovalo dnes podľa agentúry DPA japonské ministerstvo sociálnych vecí.

Tento údaj kontinuálne stúpa už 45 rokov. Podľa najnovšej štatistiky bude žiť v Japonsku na budúci týždeň 61.568 storočných ľudí, čo je o 2748 viac než vlani. Drvivá väčšina z nich (87 percent) sú ženy. Tento rok dosiahne vekovú hranicu 100 rokov 30.379 Japoncov.

Počet storočných sleduje vláda od roku 1963. V tom čase žilo v Japonsku iba 153 storočných, no už o 25 rokov neskôr ich bolo viac ako 10-tisíc. Japonskí muži sa priemerne dožívajú niečo viac ako 80 rokov, ženy až 86,83 roka. Ich dlhovekosť súvisí podľa odborníkov s tradičnou japonskou kuchyňou.

Japonská vláda doteraz darovala každému obyvateľovi, ktorý sa dožil 100 rokov, nádobku na ryžové víno saké v hodnote dosahujúcej momentálne 58 eur. Keďže populácia každým rokom starne, vláda uvažuje o alternatívnom darčeku - vlani totiž na tento účel vynaložila až 260 miliónov jenov (takmer dva milióny eur).

V Japonsku tiež žije najstarší muž na svete, Jasutaró Koide, ktorý v marci oslávil 112. narodeniny. Najstaršia Japonka, ktorej meno však nie je známe, má 115 rokov.  

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo