Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. september 2015

Pred 14 rokmi sa svet stal svedkom teroristických útokov na ciele v USA

Teroristická organizácia al-Káida uskutočnila 11. septembra 2001 útoky unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v americkom New Yorku a na budovy Pentagónu vo Washingtone a v Pennsylvánii. Tento teroristický čin, pri ktorom zahynulo 2995 osôb a zranenia utrpelo 6000 osôb, m...

Teroristická organizácia al-Káida uskutočnila 11. septembra 2001 útoky unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v americkom New Yorku a na budovy Pentagónu vo Washingtone a v Pennsylvánii.

Tento teroristický čin, pri ktorom zahynulo 2995 osôb a zranenia utrpelo 6000 osôb, mal výrazný dosah na svetovú politiku i ekonomiku a ľudstvo nadlho ponoril do strachu a obáv. Spojené štáty americké odpovedali na útoky tzv. vojnou proti terorizmu a mnohé ďalšie krajiny zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia.

Hororové udalosti v New Yorku, Washingtone a v Pennsylvánii sa odohrali 11. septembra 2001, keď štyri komerčné lietadlá unieslo 12 mužov z teroristickej organizácie al-Káida. Lietadlá typu Boeing 767 a Boeing 757 nasmerovali na newyorské "Dvojičky" a do budovy amerického ministerstva obrany - Pentagónu - vo Washingtone. Štvrté unesené civilné lietadlo nezasiahlo nijaký cieľ, havarovalo v neobývanej oblasti v Pennsylvánii.

Vo večerných hodinách v deň tragédie prisľúbil vtedajší 43. americký prezident George W. Bush v televíznom prejave vypátranie a potrestanie vinníkov tragédie i odplatu krajine, ktorá by im poskytla úkryt.

Spojené štáty potom opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stojí arabský miliardár a militantný extrémista Usáma bin Ládin, žijúci v Afganistane. USA následne prijali zákon o patriotizme (USA Patriot Act) a zintenzívnili akcie vedené proti al-Káide. Jej vodcu bin Ládina vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej americkej vojenskej jednotky operujúcej v Pakistane, jeho smrť potvrdil americký prezident Barack Obama 2. mája 2011.

Dôsledky útokov zasiahli celý svet, či už išlo o prijatie rôznych bezpečnostných opatrení na letiskách a v lietadlách, alebo zavedenie tvrdej protiteroristickej legislatívy v mnohých krajinách.

Dosah dňa, na ktorý sa nedá zabudnúť, nezoslabol pre mnohých Američanov ani po mnohých rokoch. Až 57 percent obyvateľov USA v celonárodnom prieskume z roku 2011 uviedlo, že 11. september 2001 ovplyvnil ich život, zároveň ich však udalosti spojené s teroristickými útokmi spojili.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Pápež sa stretne s Obamom, Putinom a generálnym tajomníkom OSN

Pápež sa stretne s Obamom, Putinom a generálnym tajomníkom OSN

Pápež František sa počas návštevy USA, ktorá sa uskutoční na konci septembra, stretne s americkým a ruským prezidentom, ako aj s generálnym tajomníkom OSN. Americký prezident Barack Obama a prvá dáma Michelle Obamová budú viesť uvítací výbor, ktorý privíta pápeža Františka, keď pricestuje na konci m...

V Južnej Afrike našli nový druh predchodcu človeka

V Južnej Afrike našli nový druh predchodcu človeka

Nový, dosiaľ neznámy druh predchodcu človeka našli v jaskyni v Juhoafrickej republike (JAR). Oznámili to vo štvrtok vedci z Witwatersrandskej univerzity v Johannesburgu. Vedci pomenovali tento druh Homo naledi, informovala tlačová agentúra DPA. Nález pozostáva z 1500 fosílnych častí. Objavili ich v ...

Sýria obviňuje Európu z odchodu utečencov z krajiny

Sýria obviňuje Európu z odchodu utečencov z krajiny

Sýrsky minister informácií Umrán Zuabí sa nechal počuť, že Európa by mala niesť plnú zodpovednosť za prúd sýrskych utečencov plynúci na starý kontinent. V zriedkavom komentári z Damasku uviedol, že utečenci unikajú prevažne z oblastí obsadených súpermi vlády prezidenta Bašára Asada vrátane Islamské...