Pred 14 rokmi sa svet stal svedkom teroristických útokov na ciele v USA

Teroristická organizácia al-Káida uskutočnila 11. septembra 2001 útoky unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v americkom New Yorku a na budovy Pentagónu vo Washingtone a v Pennsylvánii.

Tento teroristický čin, pri ktorom zahynulo 2995 osôb a zranenia utrpelo 6000 osôb, mal výrazný dosah na svetovú politiku i ekonomiku a ľudstvo nadlho ponoril do strachu a obáv. Spojené štáty americké odpovedali na útoky tzv. vojnou proti terorizmu a mnohé ďalšie krajiny zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia.

Hororové udalosti v New Yorku, Washingtone a v Pennsylvánii sa odohrali 11. septembra 2001, keď štyri komerčné lietadlá unieslo 12 mužov z teroristickej organizácie al-Káida. Lietadlá typu Boeing 767 a Boeing 757 nasmerovali na newyorské "Dvojičky" a do budovy amerického ministerstva obrany - Pentagónu - vo Washingtone. Štvrté unesené civilné lietadlo nezasiahlo nijaký cieľ, havarovalo v neobývanej oblasti v Pennsylvánii.

Vo večerných hodinách v deň tragédie prisľúbil vtedajší 43. americký prezident George W. Bush v televíznom prejave vypátranie a potrestanie vinníkov tragédie i odplatu krajine, ktorá by im poskytla úkryt.

Spojené štáty potom opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stojí arabský miliardár a militantný extrémista Usáma bin Ládin, žijúci v Afganistane. USA následne prijali zákon o patriotizme (USA Patriot Act) a zintenzívnili akcie vedené proti al-Káide. Jej vodcu bin Ládina vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej americkej vojenskej jednotky operujúcej v Pakistane, jeho smrť potvrdil americký prezident Barack Obama 2. mája 2011.

Dôsledky útokov zasiahli celý svet, či už išlo o prijatie rôznych bezpečnostných opatrení na letiskách a v lietadlách, alebo zavedenie tvrdej protiteroristickej legislatívy v mnohých krajinách.

Dosah dňa, na ktorý sa nedá zabudnúť, nezoslabol pre mnohých Američanov ani po mnohých rokoch. Až 57 percent obyvateľov USA v celonárodnom prieskume z roku 2011 uviedlo, že 11. september 2001 ovplyvnil ich život, zároveň ich však udalosti spojené s teroristickými útokmi spojili.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo