V Južnej Afrike našli nový druh predchodcu človeka

Nový, dosiaľ neznámy druh predchodcu človeka našli v jaskyni v Juhoafrickej republike (JAR). Oznámili to vo štvrtok vedci z Witwatersrandskej univerzity v Johannesburgu.

Vedci pomenovali tento druh Homo naledi, informovala tlačová agentúra DPA. Nález pozostáva z 1500 fosílnych častí. Objavili ich v roku 2013 neďaleko Johannesburgu na archeologickom nálezisku zaradenom do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO a známom ako Kolíska ľudstva, ktoré je vlastne jaskynným systémom.

Medzi fosíliami sa nachádzajú časti kostier vyše 15 jednotlivcov všetkých vekových kategórií, uviedol profesor Lee Berger z Witwatersrandskej univerzity. Homo naledi je pokladaný za jedného z najstarších predchodcov človeka - mal útle telo, zuby podobné ľuďom, málo rozvinuté ramená podobné opici, chodidlá uspôsobené na dlhú chôdzu a mozog tretinovej veľkosti oproti ľudskému.

Bol vysoký približne 1,5 metra a vážil priemerne 45 kilogramov. Jeho ruky boli podobné ľudským, takže zrejme vedel vyrábať nástroje. "Vo všeobecnosti sa dá povedať, že Homo naledi vyzerá ako jeden z najprimitívnejších členov nášho rodu, ale takisto má niektoré črty prekvapujúco podobné ľudským," povedal John Hawks z americkej Wisconsinskej univerzity v Madisone.

Hawks opísal nový druh ako "tvora, ktorý vyzerá tak ako žiaden iný hominid, ktorého sme dosiaľ našli". Časti kostier našli v jaskyni na konci priechodu takého úzkeho, že len žena s drobnou postavou môže preliezť dovnútra. "Vošli sme dnu po jednu skamenelinu. Nakoniec sme objavili najväčšie zhromaždisko homininových fosílií v Afrike," povedal Berger.

Zdá sa, že jaskyňa bola pohrebnou komorou. Naznačuje to, že Homo naledi premyslene "odkladal" svojich mŕtvych - takéto správanie sa predtým pripisovalo iba ľuďom. Vek fosílií ešte nebol určený, ale podľa vedcov by mohli byť staré až tri milióny rokov.

"Ani nám nenapadlo, že bude nájdený nový druh a povie nám viac o našej ceste - ceste človeka, než sme doteraz vedeli," vyhlásil juhoafrický viceprezident Cyril Ramaphosa.  "Takmer každá kosť v tele je na nálezisku fosílií zastúpená mnohokrát. Homo naledi je už prakticky najlepšie známy fosílny člen nášho rodu," povedal Berger.

Homo naledi bol pomenovaný podľa komory, v ktorej boli fosílie nájdené. Výskumný tím túto komoru nazýval v sothčine Dinaledi, teda "komora hviezd". Kolíska ľudstva už bola miestom viacerých nálezov, ktoré vrhli svetlo na vývoj ľudstva.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo