Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. jún 2020

Pohľad zvonka

Kto nekradne, okráda... (poznáte to)

Žiaľ, aj podvodné konanie Borisa Kollára, aj alibizmus Igora Matoviča sú len obrazom našej spoločnosti.

Kto nekradne, okráda... (poznáte to)

Boris Kollár. Foto - TASR/Michal Svítok

„Vzdali by ste sa funkcie ústavného sudcu, ak by vyšlo najavo, že vaša kvalifikačná práca preukázateľne porušuje autorské právo, napríklad plagiátorstvo,“ pýtal sa Boris Kollár pri vypočutí kandidáta na sudcu Ústavného súdu Róberta Fica. Odpoveď respondenta je úplne nepodstatná.

Obávam sa, že plagiátorská kauza druhého najvyššieho ústavného činiteľa nám prezrádza mnohé nielen o Borisovi Kollárovi, či Igorovi Matovičovi, ale aj o mentalite našej spoločnosti.

Najprv stručné fakty: Boris Kollár veľmi pochybne študoval na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici a rovnako pochybný je aj jeho takto získaný titul. Nevieme, čo ho viedlo k tomu, že k šťastiu potreboval práve pochybný magisterský titul z odboru environmentálneho manažmentu. Je však nad slnko jasnejšie, že politik, ktorý svoj imidž budoval na tom, že je iný a nie je ako ostatní štandardní politici, sa týmto svojim počinom zaradil presne do zoznamu papalášov, ktorí si myslia, že môžu všetko, ale v skutočnosti sú smiešni, malí a trápni.

Pripomeňme si, ako Boris Kollár reagoval na plagiátorskú kauzu patróna týchto politických živočíchov – Andreja Danka: „Politik. Je to človek, ktorý štandardne kradne, klame, podvádza. Ľudia takto vnímajú politikov vďaka takýmto štandardným politikom, ktorí tu vládnu 25 rokov. Politik by mal byť nejakým vzorom písaných a nepísaných pravidiel. A keď ľudia vidia, že politik tieto pravidlá nedodržiava, tak ako chceme od ľudí, aby ich dodržiavali.“ Boris Kollár sa zaradil a svojim konaním zásadne búra nádej, že politici vládnej koalície sú iní, než aparátčikovia Ficovej garnitúry.

Myslím, že každému z nás je jasné, čo by robil Igor Matovič, keby bol v tejto chvíli opozičným poslancom. Koľko tlačoviek by už absolvoval ku kauze poslankyne Krištúfkovej na Kočnerovej jachte? Koľko tlačoviek o papalášizme, keď vláda vytvorí úrad a potom, čo ostane jeho nominantka diskreditovaná, zanikne celý úrad? Videli ste za ostatné roky jasnejší príklad koryta, pripraveného pre konkrétneho politika? Koľko tlačoviek by sme sledovali o tom, že plagiátorstvo je jednoducho krádežou a podvodom?

Iste, je čarom nechceného, že Igor Matovič je premiérom a jednoducho nemôže a nesmie konať ako opozičný krikľúň. Ale nemal by konať tak, že stratí aj zvyšky politickej integrity.

Inzercia

Avšak oveľa dôležitejšie je, čo táto kauza vypovedá o nás. Všimnime si tieto Kollárove slová: „Každý študent si to nejako zľahčuje. Zľahčil som si to aj ja, priznávam to.  Nie je to pekné, ospravedlňujem sa za to. Ale to neznamená, že som nesplnil podmienky na to, aby som mohol pristúpiť k záverečnej skúške.“ Dôležité sú dve slová: KAŽDÝ a ZĽAHČIL. Kollár reaguje zovšeobecnením (každý to robí) a eufemizmom (obyčajný podvod nazýva uľahčením).

Nepredpokladám, že sa kauza jeho plagiátu výraznejšie dotkne preferencií jeho partaje. Pretože, veď KAŽDÝ si to chce UĽAHČIŤ. Poznáme to veľmi dobre. V spoločnosti nám jednoducho veľmi chýba elementárna čestnosť. Pravidelne sa stretávame s tým, že sa u nás považuje za bežné, že zamestnanec okráda svojho zamestnávateľa.

Pamätáme si zhubné heslo, že kto nekradne, okráda svoju rodinu... Jeden môj známy vedie personálnu agentúru, ktorá posiela pracovníkov v mäsopriemysle do Nórska. Spomínal mi, ako mu s veľkou ľútosťou volal riaditeľ istého hotela, že musel jedného pracovníka prepustiť, pretože ukradol jeden nôž. V protestantskom Nórsku ide o absolútne neprijateľné konanie, na katolíckom Slovensku ide nanajvýš o epizódu, z ktorej sa predsa vyspovedám.

Žiaľ, aj podvodné konanie Borisa Kollára, aj alibizmus Igora Matoviča sú len obrazom našej spoločnosti, v ktorej sa 75% ľudí hlási ku kresťanstvu, ale čestnosť a spravodlivosť tu hľadáme márne. Hľadáme vlastne?

Odporúčame