Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2020, 21:31

Počasie

Údery bleskov zabili v Indii za jediný deň najmenej 104 ľudí

Monzúnové búrky si pravdepodobne vyžiadajú ďalšie desiatky obetí.

Najmenej 104 ľudí zabili údery bleskov počas silných monzúnových búrok, ktoré vo štvrtok postihli východoindický štát Bihár a severoindický štát Uttarpradéš. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na predstaviteľov.

V rôznych okresoch Biháru zahynulo 83 ľudí. "Úmrtia boli hlásené hneď po príchode monzúnu (vetra) do Biháru a susedných oblastí. Obeťami sa stali väčšinou farmári alebo bezdomovci, ktorí sa zdržiavali vonku," povedal Umeš Singh, predstaviteľ z krízového štábu v štátnom hlavnom meste Patna.

Vo vetre s veľkou rýchlosťou utrpelo zranenia niekoľko ďalších ľudí a prudký lejak rúcal stromy, elektrické stĺpy, domy so slamenými strechami a dočasné prístrešia.

Po búrkach hlásilo úmrtia 23 z 38 okresov v Biháre, pričom najviac mŕtvych, 13, oznámil okres Gopalgandž. Ranených liečia v nemocniciach.

Údaj 83 mŕtvych predstavuje najvyšší počet úmrtí spôsobených bleskami za jediný deň v Biháre za posledné roky.

V tomto regióne zahynú každý rok po údere blesku počas búrky desiatky ľudí. Takéto búrky v monzúnovom období, ktoré trvá od júna do septembra, sú v Indii bežné.

Inzercia

V dvoch nedávnych rokoch, 2015 a 2017, zaznamenal štát Bihár vyše 50 mŕtvych po údere blesku za jediný deň.

Ďalších 21 úmrtí za podobných okolností hlásili vo štvrtok v piatich okresoch susedného štátu Uttarpradéš.

Počet obetí na životoch v prudkých búrkach pravdepodobne stúpne, pričom predstavitelia zhromažďujú aj podrobnosti o škodách zo všetkých postihnutých okresov v oboch štátoch.

Meteorologická služba predpovedá v nasledujúcich dňoch v Indii ďalšie búrky.

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 34 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 3 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.