Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2020, 14:59

Splnomocnenec pre transformáciu hornej Nitry nemá opodstatnenie, tvrdí Remišová

Pozíciu splnomocnenca chce presadiť minister hospodárstva Richard Sulík.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) nevidí v súčasnej dobe pridanú hodnotu v kreovaní dodatočného článku v podobe splnomocnenca vlády pre transformáciu uhoľného regiónu horná Nitra. Úrad tak reagoval na otvorený list predstaviteľov hornej Nitry, ktorí kritizovali postup ÚPVII, ako i Ministerstva hospodárstva SR v súvislosti s inštitucionálnym zabezpečením transformácie.

"Existujúca pracovná skupina na prípravu Akčného plánu transformácie regiónu horná Nitra je postavená na partnerskom modeli. Tento postup bol pozitívne ocenený aj na rokovaní tzv. uhoľnej platformy v rámci Európskej únie, kde sú členmi všetky tranzitívne regióny postihnuté ústupom od ťažby a využívania uhlia," uviedlo vo štvrtok pre TASR oddelenie komunikácie ÚPVII.

V pracovnej skupine na prípravu Akčného plánu transformácie hornej Nitry je podľa neho zabezpečené zastúpenie všetkých relevantných stakeholderov (regióny, municipality, podnikateľský sektor, tretí sektor) vrátane všetkých zodpovedných ministerstiev. "Transformáciu hornej Nitry považujeme za jednu z kľúčových aktivít nového Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, a preto sa chceme sústrediť na zlepšenie riadenia, zefektívnenie koordinácie, ešte intenzívnejšie posilnenie spolupráce socio-ekonomických partnerov a rovnako aj na prístup k väčšiemu finančnému objemu na transformáciu," dodalo oddelenie komunikácie.

"Ministerstvo hospodárstva SR považuje transformáciu hornej Nity za jeden z najdôležitejších krokov v nadchádzajúcom období. Vytvorenie pozície splnomocnenca je jedna z možností, ako zefektívniť pomoc tomuto regiónu," reagoval pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Svrčeková.

Predstavitelia samospráv z hornej Nitry a členovia pracovnej skupiny pri tvorbe akčného plánu transformácie regiónu kritizujú dvoch podpredsedov vlády za neúplné a nepresné informácie o procese transformácie. Podpredsedníčke vlády pre investície a informatizáciu SR Veronike Remišovej (Za ľudí) a podpredsedovi vlády pre ekonomiku a ministrovi hospodárstva SR Richardovi Sulíkovi (SaS) v otvorenom liste okrem iného vytýkali, že nevedeli o návrhu vytvorenia postu splnomocnenca vlády pre transformáciu. Vytvorenie postu splnomocnenca vlády pre transformáciu hornej Nitry chce navrhnúť Sulík, ktorý o tom informoval počas brífingu po rokovaní vlády 17. júna.

Signatári listu zároveň pripomenuli, že návrh inštitucionálneho zabezpečenia transformácie mal byť podľa uznesenia vlády SR k akčnému plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra pripravený do konca júna tohto roka, pričom nositeľkou tejto úlohy je podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 46 minútami

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 2 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant začali na trolejovom vedení visieť "vianočné gule myšlienok" z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.

pred 4 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď si nechce nechať ujsť ponuku využiť 50 miliónov dolárov od USA na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy s podmienkou financovania jedna k jednej. Povedal to v pondelok v Prešove, kde navštívil priestory vrtuľníkového krídla. „Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame, samozrejme, na vojakoch,“ dodal. (TASR)