Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. september 2015

Kaliňák: Migranti nie sú tona ryže, ktorú si musíme prerozdeliť

Minister vnútra Robert Kaliňák nepočul jediný argument, ktorý by potvrdzoval správnosť zavedenia povinných kvót na prerozdelenie migrantov do členských štátov Európskej únie. "Je to mantra, ktorú si vymysleli pred šiestimi mesiacmi, a tvrdohlavo o nej odmietajú diskutovať, prečo to je správne alebo...

Minister vnútra Robert Kaliňák nepočul jediný argument, ktorý by potvrdzoval správnosť zavedenia povinných kvót na prerozdelenie migrantov do členských štátov Európskej únie.

"Je to mantra, ktorú si vymysleli pred šiestimi mesiacmi, a tvrdohlavo o nej odmietajú diskutovať, prečo to je správne alebo nie," poznamenal po stredajšom rokovaní vlády.

Podľa neho nie sú zárukou toho, že po ich zavedení už žiadni migranti na ceste do Európy nezomrú a ani neznížia utečeneckú vlnu. "Okrem toho, že by to perfektne vyzeralo na papieri, ako sme si solidárne prerozdelili tlak. Ale to nie sú zrnká piesku, alebo nejaká komodita. Sú to živí ľudia. Nie je to tona ryže, ktorú si musíme prerozdeliť," zdôraznil.

Za úprimnejšie, efektívnejšie a reálne riešenie považuje formu pomoci, ktorú Slovensko poskytlo Rakúsku, týkajúcu sa dočasného umiestnenia žiadateľov o azyl v Gabčíkove. Podľa neho je to riešenie, ktoré má hlavu a pätu, pričom odľahčí štátu, ktorý sa borí s náporom migrantov a zároveň im umožní zostať blízko svojej cieľovej krajiny, ktorú si vybrali.

"Znášame náklady ich pobytu na Slovensku a zároveň pomáhame krajine, ktorá je preťažená. To je model, ktorý vie fungovať," priblížil Kaliňák s tým, že takúto formu pomoci bude presadzovať aj na rokovaní ministrov vnútra EÚ v pondelok 14. septembra.

Je presvedčený, že povinné kvóty v prípade ich schválenia nebudú fungovať. Ukázali to podľa neho posledné udalosti, keď zo 14-tisíc utečencov, ktorí prekročili hranice Rakúska, požiadalo o azyl v tejto krajine iba niečo cez 700. Upozornil, že Rakúsko patrí ku krajinám s najvyššou životnou úrovňou a najrozvinutejšou demokraciou na svete. "Tuto niečo nesedí, niečo tu veľmi nesedí," podotkol.

Rovnako pripomenul, že kvóty pôjdu tiež proti právam samotných migrantov, keďže budú musieť ísť do krajín, o ktoré nemajú záujem.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Pápež sa stretne s Obamom, Putinom a generálnym tajomníkom OSN

Pápež sa stretne s Obamom, Putinom a generálnym tajomníkom OSN

Pápež František sa počas návštevy USA, ktorá sa uskutoční na konci septembra, stretne s americkým a ruským prezidentom, ako aj s generálnym tajomníkom OSN. Americký prezident Barack Obama a prvá dáma Michelle Obamová budú viesť uvítací výbor, ktorý privíta pápeža Františka, keď pricestuje na konci m...

Rusko buduje v blízkosti hranice s Ukrajinou veľkú vojenskú základňu

Rusko buduje v blízkosti hranice s Ukrajinou veľkú vojenskú základňu

Rusko začalo stavať obrovskú vojenskú základňu s muničnými skladmi a kasárňami pre niekoľko tisíc vojakov 25 kilometrov od ukrajinskej hranice, čo naznačuje, že sa Kremeľ pripravuje na zdĺhavú patovú situáciu s Kyjevom, napísala dnes agentúra Reuters. Z verejne prístupných dokumentov vyplýva, že zák...

Od pondelka začne chodiť v Hornom Rakúsku do školy 313 detí utečencov

Od pondelka začne chodiť v Hornom Rakúsku do školy 313 detí utečencov

Od pondelka sa do školských lavíc v rakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko zaradí 313 detí utečencov, informovala dnes tlačová agentúra APA s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov. "To je počet, ktorý vieme veľmi dobre zvládnuť," povedala členka krajinskej vlády pre oblasť školstva, vedy a výsk...