Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
24. jún 2020

Korona

Vyšetrenie krvi na protilátky proti COVID-19 hradí Dôvera. Má to význam?

Na prvý pohľad to vyzerá ako dobrý nápad, lenže v skutočnosti je vyšetrenie protilátok na koronavírus pochybné.

Vyšetrenie krvi na protilátky proti COVID-19 hradí Dôvera. Má to význam?

Testovanie na protilátky, ilustračné foto TASR/AP

Zdravotná poisťovňa Dôvera v najbližších mesiacoch prepláca vyšetrenie protilátok proti koronavírusu SARS-CoV-2 v rámci preventívnej prehliadky. Vyšetrenie pre Dôveru vykonáva Alfa Medical, toto laboratórium má nadštandardné vzťahy aj s ostatnými zdravotníckymi firmami Penty.

Krok paušálne vyšetrovať protilátky je nezvyčajný a poistencom bude hradený zo zdravotných odvodov. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa na to, či sú finančné prostriedky poisťovne vynakladané správne, teda či má toto vyšetrenie aj vedecké opodstatnenie a aký benefit prinesie poistencom.

Prečo je s protilátkami problém

Poisťovňa Dôvera tvrdí, že test s 95 percentnou pravdepodobnosťou odhalí prítomnosť, respektíve neprítomnosť protilátok vo vašom tele. Dá vám údajne odpoveď na to, či ste ochorenie COVID-19 prekonali v minulosti, či už s niektorými príznakmi ochorenia, alebo bez nich.

Na prvý pohľad vyšetrenie vyzerá ako dobrý nápad. Človek by totiž zistil, či ochorenie má, alebo ho už prekonal. Prekonanie choroby by mohlo dať človeku výhodu napríklad v tom, že sa už nemusí chrániť a môže sa voľne pohybovať po svete s tým, že sa už nemôže nakaziť a nikoho neohrozuje.

Táto myšlienka sa objavila už dávnejšie, ale s pribúdajúcimi informáciami o koronavíruse sa ukázala ako nepravdepodobná. Aj viaceré štáty chceli vytvoriť akýsi „imunitný pas“ pre ľudí, ktorí ochorením prešli, a tí by mohli cestovať po svete bez obmedzení. Od tohto zámeru však nakoniec upustili, lebo WHO a vedci vydali vyhlásenie, že s protilátkami je problém. Mnohí ľudia, ktorí sa uzdravili, majú veľmi nízku hladinu protilátok. Prof. Vinetz z Univerzity v Yale uvádza, že „nevieme, ktorá protilátková odpoveď neutralizuje vírus“.

Takže aj keď človeku nájdeme v tele protilátky proti SARS-CoV-2, neznamená to, že sú to tie pravé protilátky, ktoré ochránia pred opätovnou infekciou.

Ďalší problém s vyšetrovanými protilátkami je ten, že môžu skrížene reagovať s inými koronavírusmi. Výrobca použitých testov v Alpha Medical upozorňuje na skríženú reaktivitu testu s protilátkami na RS vírus, adenovírusy, chrípkové vírusy a iné koronavírusy.

Vyšetrenie protilátok vám v takom prípade vyjde falošne pozitívne, teda výsledok falošne ukazuje, že ste prekonali COVID-19, ale v skutočnosti ste pred pár týždňami prekonali len bežnú nádchu spôsobenú bežnými slovenskými koronavírusmi, ktoré nám každoročne spôsobujú ľahkú virózu.

Práve tieto iné koronavírusy mohli byť za pozitívnymi výsledkami učiteľov škôl v Ružinove. Uvedené vyšetrenie vykonával tiež Alfa Medical a rovnakým testom. Učiteľ pri svojom povolaní je totiž významne viac vystavený vírusovým ochoreniam oproti iným povolaniam, keďže sa veľmi často stretá s chorými deťmi.

Najčastejšou virózou v škole sú práve tie koronavírusové. To nám však Alfa Medical pri svojich bombastických mediálnych vyhláseniach pri testovaní ružinovských učiteľov zabudol povedať. A už sa ani nehovorilo o tom, že všetci „pozitívni učitelia z Ružinova“ mali následne pomerne presné PCR vyšetrenie negatívne, teda ani u jedného v protilátkach pozitívneho učiteľa sa nedokázal vírus SARS-CoV-2.

Tu sa mám ukazuje aj ďalší negatívny následok falošnej pozitivity pri testovaní Dôverou. Ak totiž pri protilátkovom teste vyjdete pozitívne, musíte byť otestovaný PCR testom, ten nás všetkých stojí 70 eur.

Inzercia

Peter Lednický z Alpha Medical, ktoré vyšetrenie realizuje, potvrdil, že pri testovaní Dôvery používajú testy NovaLisa. Táto firma pri svojich testoch upozorňuje na známy fakt, ktorý tiež znižuje výpovednú hodnotu vyšetrovania protilátok. A to – že citlivosť testu (teda počet ochorení, ktoré test skutočne zachytí) je síce pomerne vysoká (95 percent), ale až od 12. dňa od začiatku príznakov. Dovtedy sa protilátky vyskytujú len u okolo 40 percent chorých (údaj samotnej firmy, ktorá test vyrába).

Výskumy zase uvádzajú, že po 21. dni od začiatku príznakov protilátky významne klesajú. Teda fakt, ktorý uvádza Dôvera na svojej stránke, že na 95 percent odhalí prekonanie ochorenia COVID-19, je pravda iba v rozmedzí medzi 12. – 21. dňom, teda len deväť dní. A ak test aj vyjde pozitívne, môže ísť o spomenutú skríženú reaktivitu, kde sa dokázali protilátky na bežné koronavírusy.

Do 12. dňa však test s veľkou pravdepodobnosťou (60 percent) ochorenie neodhalí, čo predstavuje obrovské riziko, keďže daný nakazený človek bude falošne informovaný, že je negatívny, a tým predstavuje významné infekčné riziko pre svoje okolie.

Falošná reklama

Vyšetrenie protilátok má aj ďalšie negatívum. Pred pár týždňami vyšla dôležitá štúdia o protilátkach na COVID-19 v New Yorku, kde autori zistili, že u 17 percent pacientov, ktorí reálne prekonali COVID-19, sa nedali vôbec zistiť protilátky.

Tak si to zhrňme, 17-tim percentám chorých a 60-tim percentám chorých do 12. dňa ochorenia protilátkový test Dôvery povie, že sú negatívni, hoci ochorenie COVID-19 mali, významnému počtu zdravých test Dôvery povie, že sú pozitívni, hoci prekonali len bežnú slovenskú nádchu. Zdraví ľudia budú musieť byť následne otestovaní za štátne peniaze drahým PCR testom a ešte do výsledku testu musia ísť do karantény a nemôžu ísť do práce.

Dôvera argumentuje aj tým, že jej testovanie nám dá informáciu o premorenosti slovenskej populácie (teda koľko ľudí na Slovensku sa so SARS-CoV-2 už stretlo).

Ani toto zdôvodnenie však neobstojí, problémom sú malé čísla. Jednak počet vyšetrených Dôverou bude nereprezentatívny a veľmi malý, ale hlavne Slovensko má, našťastie, veľmi malý počet nakazených. A v štatistike platí, že z malých čísel sa nedajú robiť žiadne závery.

Pred pár mesiacmi sa v Česku rozhodli spraviť výskum premorenosti českej populácie, ale vedecká obec tento výskum vzhľadom na malé čísla spochybnila a odmietla. Preto tvrdenie Dôvery, že chce zistiť premorenosť populácie, je nevedecké.

Čiže treba si položiť otázku, či je správne, aby si súkromná zdravotná poisťovňa robila veľkú reklamu z peňazí, ktoré jej poslali ľudia na svoju liečbu. Zdravotné poisťovne majú s peniazmi ľudí nakladať hospodárne a citlivo smerovať ich tok na skutočne dôležité vyšetrenia a liečbu. A nie si robiť reklamu na pochybné vyšetrenie protilátok na koronavírus.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame