Som človek, a preto mám v srdci všetkých démonov

Vedel som o ňom, že bol významným spisovateľom, veľkým mysliteľom a filozofom, usilovným novinárom a literárnym géniom, no nikdy som ho nečítal. Nie je to paradoxné? Napokon som sa predsa len rozhodol siahnuť po Gilbertovi Keithovi Chestertonovi (1874 – 1936).

Ako prvé som prečítal Detektívne príbehy otca Browna. Literárni kritici hovoria, že Chesterton postavil detektívky na hlavu. To im vôbec neuberá na kráse, naopak – to, že sú iné ako ostatné, len pridáva na ich výnimočnosti. Ich hlavným hrdinom je katolícky kňaz Brown, ktorí vždy vyrieši zločin a správne označí vinníka. Darí sa mu to najmä preto, že dokonale pozná ľudskú psychiku a povahu. To mu je kľúčom ku vyriešeniu nejedného zložitého prípadu. Raz sa vrah v poviedke Kladivo Božie pýta otca Browna, ako to všetko vie: „Ste diabol?“ Brown odpovedal: „Som človek, a preto mám v srdi všetkých démonov.“ Chesterton napísal 48 detektívnych príbehov otca Browna.

Uzdu svojej fantázii popustil G. K. Chesterton – súčasník Jamesa Joyca, Virginie Woolfovej či Johna Galswortyho – aj v diele Klub podivných živností: „je to klub excentrických bohémov a môže byť do neho prijatý len ten, kto si zarába na živobytie metódou, ktorú sám vynašiel. Musí to byť skutočne niečo úplne nové. Presné vymedzenie tejto požiadavky sa riadi dvoma základnými pravidlami: Po prvé nesmie ísť iba o aplikáciu alebo variáciu už existujúceho spôsobu obživy. Po druhé musí byť táto živnosť alebo remeslo skutočným zdrojom príjmu, musí teda uživiť svojho vynálezcu.“

Aj tieto poviedky sú akoby detektívne. Za tajomnými postavami, jasnými indíciami, kľukatými zážitkami sa nakoniec neskrýva zločin, ale objavenie novej živnosti. Napríklad realitného agenta so stromovými domami alebo profesionálneho zdržovača.

Teraz mám rozčítanú románovú fantáziu Anarchista Štvrtok. Všetko nasvedčuje tomu, že Chesterton opäť poteší a zaujme. Dej sa odohráva v najvyššej rade anarchistov, kde sa dostal policajt Gabriel Syme zo Scotland Yardu. Jeho úlohou je rozbiť tento spolok a zamedziť teroristickým útokom. České vydavateľstvo Odeon na obálke knihy uvádza, že ani na konci tohto príbehu nestojí zločinec. „Zlý sen nekončí výkrikom zo sna, ale prebudením do čistého a pokojného rána.“ Taký je Chesterton. Svojím umením ovplyvnil aj Karla Čapka, C. S. Lewisa, J. R. R. Tolkiena, Grahama Greena, Evelyna Waugha, Ernesta Hemingwaya, Terryho Pratchetta, Marshalla McLuhana i samotnú Agathu Christie.

Matúš Demko

Autobiografie - Chesterton, Gilbert Keith Moudrost a vtip G. K. Chestertona Úžas radost a paradoxy života v díle G. K. Chestertona

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo