Vykopávky v Ríme dokazujú, že mesto bývalo väčšie, ako sa myslelo

Pod palácom v centre Ríma objavili archeológovia pozostatky obydlia zo šiesteho storočia pred naším letopočtom, čo podľa nich dokazuje, že mesto bolo v antike oveľa väčšie, ako sa doteraz predpokladalo.

Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Archeologička Mirella Serlorenziová, ktorá viedla vykopávky, dnes povedala, že pahorok Quirinale dlho považovali iba za pohrebisko. Domnievali sa, že obytná časť Ríma sa nachádzala južnejšie a jej centrom bolo Forum Romanum.

Archeológovia, ktorí pracovali na vykopávkach paláca Canevari, bývalého múzea medzi ulicou Veneto a hlavnou železničnou stanicou Termini, ktoré prestavujú na kancelárie, objavili dobre zachovanú pravouhlú budovu, kompletnú s drevenými podperami a strechou. To podľa nich dokazuje, že oblasť, ktorú považovali iba za pohrebisko, bola aj obytná.

Tlačová agentúra ANSA citovala šéfku vykopávok Serlorenziovú, podľa ktorej objav "znamená, že Rím bol na začiatku šiesteho storočia oveľa väčší, ako sme si mysleli, a nenachádzal sa iba okolo Fora Romana".

Už v roku 2013 objavili v paláci Canevari pozostatky chrámu z piateho storočia pred naším letopočtom. Francesco Prosperetti, ktorý má na starosti staroveké rímske pamiatky, povedal, že prestavbu budovy na kancelárie dokončia, ale jej archeologické poklady sprístupnia návštevníkom.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo