Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. september 2015

Zabíjanie novorodencov, ktorí prežili potrat: Správa hanby opäť odložená

Prerokovávanie správy o zabíjaní novorodencov po neúspešnom potrate, ktorú v júni tohto roku poslala Rade Európy organizácia Európske centrum pre právo a spravodlivosť, bolo znova odložené. novorodenec_0.jpg Po jej prvom odložení z júna na koniec augusta sa tak Parlam...

Zabíjanie novorodencov, ktorí prežili potrat: Správa hanby opäť odložená

Prerokovávanie správy o zabíjaní novorodencov po neúspešnom potrate, ktorú v júni tohto roku poslala Rade Európy organizácia Európske centrum pre právo a spravodlivosť, bolo znova odložené.

Po jej prvom odložení z júna na koniec augusta sa tak Parlamentné zhromaždenie Rady Európy opäť odmietlo venovať tomuto problému. Pritom až 10 percent detí v 23. týždni tehotenstva svoj potrat prežije, ako sa uvádza v spomínanej správe. Inými slovami: každé desiate dieťa poslané na potrat vo vysokom štádiu tehotenstva je zabité mimo tela matky alebo ponechané na pomalé umieranie bez lekárskej pomoci. V júni Výbor pre právne záležitosti pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy vydal odmietavé stanovisko, pretože ide o „príliš citlivú“ tému, ktorá by mohla spochybniť potraty a rozdeliť parlament.

K téme: 
Rada Európy dostala petíciu proti zabíjaniu novorodencov

Zdieľať

Okrem údajov z British Journal of Obstetrics and Gynaecologie sa správa opiera aj o svedectvá lekárov z viacerých krajín, ktorí opisujú svoju skúsenosť s uvedeným javom. Jednou z nich je aj švédska lekárka, ktorá sa snažila o prevoz tehotnej ženy v 22. týždni na oddelenie neonatálnej intenzívnej starostlivosti. Toto jej konanie bolo odmietnuté s tým, že ide o potrat. Dieťa sa však narodilo živé. Pôrodné asistentky nemali povolenie kontaktovať pediatra v službe. A tak dieťaťu neboli podané žiadne lieky, ani proti bolesti napriek tomu, že bolo vytiahnuté vákuovou extrakciou. Asistentka ho zabalila do ručníka a počkala, kým nezomrelo o takmer pol hodiny neskôr.

Nový dátum, keď sa kancelária Európskeho parlamentu vyjadrí k správe a k petícii, ktorá ju sprevádza, je 28. september. Tento už druhý odklad je ďalším príkladom neochoty európskych úradníkov venovať sa problémom, ktoré sú otázkami života a smrti v pravom zmysle slova.

Podobnosť s aktuálnou krízou migrantov nie je náhodná a má spoločného menovateľa. Je to kríza morálky, aj keď to znie pre mnohých ako klišé. Ako vôbec môžeme očakávať od Európy, ktorej je osud miliónov nenarodených detí ľahostajný, aby teraz našla odvahu riešiť otázku státisícov utečencov? Ochabnutá morálka elít, ktorú roky nahlodáva propaganda abortívneho priemyslu, a všeobecná ľahostajnosť k etickým otázkam si pochopiteľne nevedia dať rady so situáciou, v ktorej sme sa ocitli. Témy, čo rozdeľujú a spochybňujú zavedený chod vecí, sa odložia, aby sa systém nezasekol. Potrat, kedysi tajný, neskôr tolerovaný, sa stal súčasťou toho systému. Patrí medzi tie stereotypy, ktoré neslobodno zbúrať. Lebo ako nás o tom poučuje predstaviteľka Planned Parenthood v USA - už to nie je otázka práv a prístupu, ale profitabilného biznis modelu.

Štefan Danišovský
Autor je spolupracovník Postoy.sk, pracuje vo Francúzsku.

Inzercia

Odporúčame

V internetovej demokracii (Expedícia Európa)

V internetovej demokracii (Expedícia Európa)

V jednej z veľkých svetových ekonomík beží veľký experiment: strana, ktorá obsadzuje štvrtinu parlamentných kresiel, tvrdí, že chce určovať svoj „ne-program“ pomocou hlasovania členov. beppe.jpg Beppe Grillo (Flickr.com) Strana sa volá „Hnutie Piatich Hviezd“. Jej zak...