Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2020, 14:33

Dianie v Smere

Fico bude opätovne kandidovať za predsedu Smeru

Fico bude opätovne kandidovať za predsedu Smeru

Robert Fico. FOTO TASR – Dano Veselský

Strana vyzvala Petra Pellegriniho, aby sa vzdal funkcie podpredsedu Národnej rady, za nového podpredsedu parlamentu navrhnú Juraja Blanára.

"Mojou úlohou je opätovne prebrať zodpovednosť za stranu," povedal Robert Fico na brífingu s novinármi po rokovaní poslaneckého klubu strany s tým, že bude opätovne kandidovať na post predsedu Smeru-SD. Tvrdí, že okrem poslancov, ktorí odišli spolu s Petrom Pellegrinim, z klubu strany Smer nikto ďalší neodíde. Za Ficom stál aj trenčiansky župan a poslanec Národnej rady Jaroslav Baška.

"Prijali sme výzvu, spoločne, že tí páni a dámy, ktorí odišli zo Smeru-SD, si musia urýchlene vysporiadať členstvo v strane Smer-SD, lebo vyzerajú trápne a smiešne," poznamenal Fico s tým, že je dôležité urobiť ďalšie poriadky v strane. Zdôraznil, že túto výzvu myslia vážne.

Predsedu Smeru-SD Pellegriniho a jeho kolegov, ktorí oznámili odchod zo strany, vyzval, aby si vyrovnali členstvo v strane. Fico uviedol, že sa na tom zhodli na utorkovom stretnutí predsedníctva i poslaneckého klubu strany. Rovnako vyzvali predsedov parlamentných výborov, aby sa vzdali svojich funkcií.

Fico chce nové, mladé i osvedčené tváre

V budúcom týždni sa podľa Fica stretne predsedníctvo strany. Majú na ňom odvolať všetkých členov okresných organizácií, ktorí nemajú záujem spolupracovať so Smerom-SD a nebudú strane lojálni. Následne chcú vymenovať nových okresných i krajských predsedov tam, kde chýbajú.

Po doplnení straníckych štruktúr zvolá Smer-SD podľa Fica v blízkej budúcnosti mimoriadny snem, kde sa budú riešiť otázky generálneho manažéra a nových podpredsedov strany. Fico chce podľa svojich slov úplne nových, mladých podpredsedov, no mali by medzi nich patriť aj osvedčené tváre.

Pellegrini dostal podľa Fica funkciu podpredsedu parlamentu vďaka Smeru-SD. Čo najrýchlejšie by mali odídenci opustiť aj funkcie šéfov parlamentných výborov. Na post predsedu výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby navrhne Smer-SD Mariána Saloňa, nahradiť má Erika Tomáša.

Na poste predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií by mal Richarda Rašiho nahradiť Boris Susko. A za šéfa výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu navrhnú namiesto Petra Žigu poslanca Martina Nemkyho.

Inzercia

Pellegrini reagoval na výzvu s tým, že ukončenie členstva v strane si každý rieši vo svojej okresnej organizácií individuálne. "Príslušní poslanci avizovali, že sú pripravení vysporiadať sa so svojimi funkciami na základe reálnych pomerov na septembrovej schôdzi parlamentu," uviedla jeho hovorkyňa Patrícia Macíková.

Fico spoluprácu s Kaliňákom a Glváčom nevylúčil

Robert Fico rovnako nevylúčil, či Robert Kaliňák a Martin Glváč budú naďalej súčasťou strany Smer aj po blížiacom sa sneme. Podľa svojich slov by s nimi veľmi rád spolupracoval, podobne ako s bývalým generálnym manažérom strany Viktorom Stromčekom.

Kaliňák podľa vlastných slov zrejme bude naďalej spolupracovať so Smerom-SD, ale bez aktívnej politickej funkcie. "Aktívne politické funkcie patria aktívnym politikom a ja už nie som aktívny politik," vysvetlil. Dodal, že v strane vidí talenty, s ktorými treba pracovať.

Fico dodal, že do budúcna budú mať aj ambíciu vytvoriť tieňový vládny kabinet. "Bude monitorovať sektorovo všetky jednotlivé rezorty, tém je veľmi veľa," priblížil. Vedenie strany podľa jeho slov hovorilo aj o budúcnosti svojej politiky. Stranícky snem by mohli zvolať pomerne rýchlo.

"Čím skôr to urobíme, tak tým rýchlejšie budeme pripravení na ďalšiu prácu v role silnej opozičnej strany," uviedol. V súvislosti so svojou opätovnou kandidatúrou na post predsedu Smeru-SD podotkol, že má aj teraz zodpovednosť pripraviť stranu na ďalšie parlamentné voľby. "Chcem stranu previesť týmto ťažkým obdobím," povedal Fico.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Do Česka príde bojovať s pandémiou aj 28 vojenských lekárov zo Spojených štátov. Pomoc zdravotníkov z Texasu a Nebrasky dohodol s americkým veľvyslancom v Česku vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček. O tom, kedy by mali doraziť, sa momentálne rokuje, informoval Český rozhlas. 

Inzercia

Inzercia