Nemecký marazmus

To, čo spáchal nemecký volič na vlastnej krajine neočakával takmer nikto. Priviedol ju totiž takmer do slepej uličky. Aj napriek výraznému zisku liberálnej FDP totiž nemôže začať pracovať čierno-žltá koalícia (CDU/CSU-FDP). Črtajú sa tak šialené kombinácie. Reálne sú asi iba dve koalície. Buď veľká čierno-červená koalícia (CDU/CSU-SPD), alebo čierno-žlto-zelená „Jamaika Koalition“ (CDU/CSU-FDP-Grunen). O prvej je ťažko, čo i len uvažovať, nielen kvôli výrazným názorovým rozdielom. Gerhard Schroeder sa totiž považuje za jasného víťaza a chce zotrvať v kresle premiéra, hoci CDU/CSU získala tesnú väčšinu. Druhá možnosť je tiež málo pravdepodobná, keďže vidieť sedieť predstaviteľov FDP a Zelených dlhodobo za jedným stolom je veľmi ťažko predstaviteľné. A to Nemcov ešte čakajú doplňujúce voľby v Drážďanoch, ktoré by mohli spôsobiť rovnovážny stav medzi CDU/CSU a SPD. Jediní, ktorí nemajú šancu v žiadnej koalície sú „Linke“, obdoba našich komunistov. No zaujímavé je, že práve oni zaznamenali najväčší nárast voličských hlasov. O niečom to svedčí.

„Linke“ získali najviac hlasov vo východnom Nemecku. Skončili za SPD, ale porazili aj CDU/CSU. Znamená to asi toľko, že dochádza k posilňovaniu „radikálnej“ ľavice, ktorá by Nemecko rada vrátila o pár rokov späť. My sme niečo podobné zažili v parlamentných voľbách v roku 2002. Na veľké prekvapenie totiž komunisti prelomili vcelku jasne päťpercentnú hranicu. Bol to signál o určitej radikalizácii voličov, ktorí sú nespokojní so súčasným systémom a zároveň si idealizujú komunistický režim. Často hovoria o výhodách, ktoré prinášal. Žiaľ, zabúdajú dodať, že následky zločinov komunizmu vo všetkých oblastiach náško života, znášame doteraz.

Ale späť k Nemecku. To, čo sa tam teraz deje je mementom. Mementom pre nás všetkých. Zaujímavé bolo sledovať prepad DAX-u na burze. Zároveň zaznamenali prepad na burze aj všetky väčšie nemecké podniky. Ide o jasný signál, že politická neistota zasiahla najmä nemecké hospodárstvo. Je totiž viac než jasné, že s reformami to bude ťažké. Pri prípadnej veľkej koalícii totiž bude časťou vlády aj SPD, ktorej šéf označuje zahraničných investorov „kapitalistickými kobylkami“. Jediné, čo by takáto koalícia mohla priniesť by bola akási prerobená Agenda 2010, čo je viac alibistická úprava neudržateľného sociálneho štátu ako seriózny návrh reforiem. „Jamajka Koalition“ tiež nie je veľkou výhrou, pretože Zelení sú skôr nočnou morou ako serióznou politickou stranou. Ich ekologický program totiž predstavuje strašiaka pre takmer všetky nemecké podniky. Nedá sa tak očakávať žiadny výraznejšia zmena v smerovaní Nemecka. Marazmus pokračuje ďalej.

Michal Mertinyák

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo