Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Video a podcast
22. jún 2020

Podcast

Návrh na pomoc ženám je prvým krokom k znižovaniu počtu potratov

Po sociálnej pomoci musí nasledovať aj verejná podpora práva nenarodených detí.

Návrh na pomoc ženám je prvým krokom k znižovaniu počtu potratov

FOTO TASR – Martin Baumann

Anna Záborská spolu s ďalšími poslancami z klubu vládneho hnutia OĽaNO prišli s návrhom na sociálnu pomoc pre ženy, ktoré premýšľajú nad potratom. Potrat je zlo a ak chceme zlo odstrániť, musíme pôsobiť aj preventívne, nielen represívne, hovorí v rozhovore pre denník Postoj Mária Raučinová, predsedníčka Katolíckeho hnutia žien Slovenska, členka výboru pre rodovú rovnosť a členka subkomisie pre bioetiku Konferencie biskupov Slovenska. 

Ženám, ktoré sa pre potrat rozhodujú pre zlú sociálnu situáciu, môže navrhovaná zmena pomôcť. Podľa Raučinovej je tu aj skupina žien, ktorá potratom rieši svoje nezodpovedné sexuálne správanie. A na túto skupinu zmena zákona nebude mať zrejme žiadny vplyv.

Predložený návrh však podľa Márie Raučinovej nerieši postavenie počatého dieťaťa a jasné vymedzenie potratu ako zla. Takisto jej v návrhu chýba filozofia väčšej zodpovednosti mužov v celom procese. Nie je totiž pravda, že ide len o telo ženy, ako to vyhlasuje radikálny feminizmus. Na splodení dieťaťa sa muž podieľa rovnako ako žena a mal by niesť aj rovnakú mieru zodpovednosti. Vytláčaním mužov z tejto sféry im ženy dávajú najavo, že na ich zodpovednosti nezáleží a v podstate ani nie je potrebná. Pri rozhodovaní o potrate by takisto muž mal niesť spoluzodpovednosť aj z formálneho hľadiska.

Sociálna pomoc je len prostriedkom, cieľom by malo byť to, aby sme sa správali ako civilizovaná spoločnosť, ktorá ochraňuje každý život a zvlášť ten najzraniteľnejší. Spoločnosť sa však správa schizofrénne aj pri ťažko zdravotne postihnutých. Na jednej strane sa akcentuje ich zapájanie do života, uľahčovanie prístupu k rôznym službám, na druhej strane sú deti, u ktorých je len predpoklad, že budú postihnuté vylučované zo života už pred narodením. Aj predĺženie lehoty na rozmyslenie zo 48 na 96 hodín paradoxne prekáža práve tým, ktorí slovne obhajujú slobodu rozhodovania. Slobodnejšie je však vždy to rozhodnutie, ktoré je postavené na väčšom množstve informácií.

Samotný pojem „umelé prerušenie tehotenstva“ je eufemizmus, ktorý je v rozpore so skutočnosťou a má celú situáciu v očiach ženy aj spoločnosti akoby zjemniť. Skutočnosť je však taká, že potratom sa tehotenstvo definitívne končí.

Inzercia

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame