Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. september 2015

Britská kráľovná Alžbeta II. sa stáva najdlhšie vládnucou panovníčkou krajiny

Britská kráľovná Alžbeta II. sa dnes stane najdlhšie vládnucim panovníkom v dejinách svojej krajiny. Približne o 17.30 h miestneho času (18.30 h SELČ) totiž predstihne svoju prapraprababičku kráľovnú Viktóriu z 19. storočia, ktorá sedela na britskom tróne 63 rokov, sedem mesiacov, dva dni, 16 hodín...

Britská kráľovná Alžbeta II. sa dnes stane najdlhšie vládnucim panovníkom v dejinách svojej krajiny.

Približne o 17.30 h miestneho času (18.30 h SELČ) totiž predstihne svoju prapraprababičku kráľovnú Viktóriu z 19. storočia, ktorá sedela na britskom tróne 63 rokov, sedem mesiacov, dva dni, 16 hodín a 23 minút. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Alžbeta II. je zároveň najdlhšie žijúcim britským monarchom a momentálne najstaršou vládnucou hlavou štátu na svete. Panovníčka pôvodne nechcela osláviť túto udalosť verejne, pod spoločenským nátlakom však napokon súhlasila s oficiálnym podujatím v Škótsku, kde zvyčajne trávi letnú dovolenku.

Udalosť tam kráľovná po boku svojho manžela princa Philipa spojí s oslavami najstaršej železnice na území Británie. K prelomovému okamihu vo vláde kráľovnej sa vyjadril aj britský premiér David Cameron, ktorý povedal: "Počas uplynulých 63 rokov je Jej Veličenstvo pevným bodom v neustále sa meniacom svete. Jej nezištný zmysel pre službu a povinnosť si vyslúžil obdiv nielen doma v Británii, ale i v celom svete. Dnes preto právom oslavujeme jej mimoriadny rekord a dôstojnosť, s akou reprezentuje svoju krajinu."

Buckinghamský palác pri tejto príležitosti zverejnil novú oficiálnu fotografiu kráľovnej, ako aj pamätnú mincu. Alžbeta II. nastúpila na trón v roku 1952 po smrti svojho otca kráľa Juraja VI. Korunovácia novej panovníčky sa konala na ďalší rok, pričom sa stala jednou z prvých významných spoločenských udalostí, ktoré boli v Británii sprostredkované televíziou. Alžbeta II. (89) v ostatných rokoch obmedzila svoje zahraničné cesty, stále však vykonáva mnohé kráľovské povinnosti.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Každá šiesta Slovenka užila tabletku "deň po"

Každá šiesta Slovenka užila tabletku "deň po"

Prieskum ukázal, že Slovenky najviac používajú antikoncepčné tabletky, kondómy a prerušovaný styk. Každá šiesta žena aspoň raz v živote použila núdzovú tabletku.   33602814_7750651a44_z.jpg Ilustračná foto: Flickr.com   Každá šiesta žena aspoň raz v živote užila núdzov...

Pomstila sa za sexuálne otroctvo, zabila veliteľa ISIS

Pomstila sa za sexuálne otroctvo, zabila veliteľa ISIS

Bývalá sexuálna otrokyňa zabila cez víkend jedného z popredných veliteľov Islamského štátu. Ten ju pred tromi mesiacmi vydal ako otrokyňu bojovníkom, ktorí boli pod jeho velením. O pomste jezídskej ženy informovala iracká TV stanica Alsumaria News. jezdika.jpg Mladá ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.