Britská kráľovná Alžbeta II. sa stáva najdlhšie vládnucou panovníčkou krajiny

Britská kráľovná Alžbeta II. sa dnes stane najdlhšie vládnucim panovníkom v dejinách svojej krajiny.

Približne o 17.30 h miestneho času (18.30 h SELČ) totiž predstihne svoju prapraprababičku kráľovnú Viktóriu z 19. storočia, ktorá sedela na britskom tróne 63 rokov, sedem mesiacov, dva dni, 16 hodín a 23 minút. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Alžbeta II. je zároveň najdlhšie žijúcim britským monarchom a momentálne najstaršou vládnucou hlavou štátu na svete. Panovníčka pôvodne nechcela osláviť túto udalosť verejne, pod spoločenským nátlakom však napokon súhlasila s oficiálnym podujatím v Škótsku, kde zvyčajne trávi letnú dovolenku.

Udalosť tam kráľovná po boku svojho manžela princa Philipa spojí s oslavami najstaršej železnice na území Británie. K prelomovému okamihu vo vláde kráľovnej sa vyjadril aj britský premiér David Cameron, ktorý povedal: "Počas uplynulých 63 rokov je Jej Veličenstvo pevným bodom v neustále sa meniacom svete. Jej nezištný zmysel pre službu a povinnosť si vyslúžil obdiv nielen doma v Británii, ale i v celom svete. Dnes preto právom oslavujeme jej mimoriadny rekord a dôstojnosť, s akou reprezentuje svoju krajinu."

Buckinghamský palác pri tejto príležitosti zverejnil novú oficiálnu fotografiu kráľovnej, ako aj pamätnú mincu. Alžbeta II. nastúpila na trón v roku 1952 po smrti svojho otca kráľa Juraja VI. Korunovácia novej panovníčky sa konala na ďalší rok, pričom sa stala jednou z prvých významných spoločenských udalostí, ktoré boli v Británii sprostredkované televíziou. Alžbeta II. (89) v ostatných rokoch obmedzila svoje zahraničné cesty, stále však vykonáva mnohé kráľovské povinnosti.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo