Nemecká strana AfD chce obnoviť kontroly na hraniciach

Opozičná strana Alternatíva pre Nemecko vyzvala nemeckú vládu, aby zatvorila hranice pre tých žiadateľov o azyl, ktorí do Nemecka prichádzajú z bezpečných tretích krajín. Zároveň požaduje opätovné zavedenie hraničných kontrol.

Pravicová strana Alternatíva pre Nemecko zverejnila v pondelok programové vyhlásenie, požadujúce "zrušenie práva požiadať v Nemecku o azyl". Navrhuje, aby boli uchádzači o azyl povinní podávať žiadosti na nemeckých veľvyslanectvách vo svojich domovských krajinách alebo v inštitúciách EÚ či OSN. Ak to v dôsledku vojny alebo iných okolností nie je možné, mali by podľa AfD žiadatelia o azyl navštíviť nemecké veľvyslanectvo v susednej krajine.

Akékoľvek pokusy požiadať o azyl na nemeckých hraniciach by mali byť odmietnuté a žiadateľom by mal byť odopretý vstup na nemeckú pôdu, uvádza sa vo vyhlásení AfD.
Vláda kancelárky Angely Merkelovej utečencov víta a občanom Sýrie umožňuje požiadať o azyl bez ohľadu na to, kde prekročili hranice Európskej únie. Napriek tomu, že mnohí Nemci sa k otázke prijímania utečencov stavajú kladne, vyskytlo sa aj niekoľko prípadov útokov na utečenecké centrá.

Z prieskumu verejnej mienky vyplýva, že polovicu Nemcov znepokojuje skutočnosť, že prudko rastúci počet žiadateľov o azyl ochromuje úrady aj verejnosť.
AfD vznikla len začiatkom roku 2013 ako platforma odporcov záchranných balíkov pre ekonomicky slabé krajiny eurozóny. Voličov nespokojných s tradičnými stranami oslovuje aj prísľubmi boja proti kriminalite a neobmedzenej imigrácii.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo