Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
20. jún 2020

Vo veku 88 rokov zomrel britský herec Ian Holm

Preslávil sa postavou Bilba Lazníka z filmových ság Pán prsteňov a Hobit. 

Vo veku 88 rokov zomrel britský herec Ian Holm

Foto: TASR/AP

Vo veku 88 rokov zomrel v piatok britský herec Ian Holm známy z filmových ság Pán prsteňov a Hobit, v ktorých stvárnil postavu Bilba Lazníka.

Britské médiá vrátane BBC o jeho smrti informoval Holmov agent. Podľa komuniké tento rešpektovaný a oceňovaný herec „odišiel pokojne“ obklopený svojimi najbližšími. Jeho úmrtie súvisí s komplikáciami vyvolanými Parkinsonovou chorobou, ktorou dlhší čas trpel.

Sir Ian Holm hral počas svojej hereckej kariéry v desiatkach filmov a televíznych projektov. Začínal však v divadle, pričom aj za svoje výkony v divadelných hrách dostal mnohé ocenenia a bol dlhoročným členom Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti.

Uznanie kritiky i divákov si vyslúžil najmä stvárnením postavy Lennyho v hre Harolda Pintera s názvom The Homecoming (Návrat domov). Za tento herecký debut na Broadwayi z roku 1967 dostal aj cenu Tony.

Zaujímavosťou je, že v roku 1976 ho počas skúšok hry The Iceman Cometh na javisku prepadla silná tréma a pred divákov sa vrátil až o 18 rokov neskôr.

Počas svojho života si zahral taktiež vo viac ako 90 filmoch. Fanúšikovia si ho všimli najmä v snímke Ohnivé vozy z roku 1982. Za svoj výkon v ňom bol nominovaný na prestížnu filmovú cenu Oscar a za najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe bol ocenený na filmovom festivale v Cannes. Hral aj v mnohých ďalších filmoch, napríklad Henrich V., Frankenstein, Votrelec, Sladké zajtrajšky, Piaty element či Z pekla.

Na nakrúcanie filmu Votrelec, svojej prvej veľkej príležitosti v Hollywoode, nespomínal práve v najlepšom. V rozhovoroch ho opisoval ako „čertovsky ťažkú prácu“ a „nie práve najpríjemnejšiu“.

V roku 1989 sa stal komandérom Radu britského impéria a o deväť rokov neskôr bol pasovaný za rytiera. V roku 1998 dostal Divadelnú cenu Laurenca Oliviera pre najlepšieho herca za herecký výkon v Shakespearovej tragédii Kráľ Lear.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame