Zatkli predsedu parlamentu nelegálnej Doneckej ľudovej republiky

Bezpečnostné sily proruských separatistov zatkli v piatok jedného zo zakladateľov medzinárodne neuznanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Andreja Purgina. Predsedu tamojšieho parlamentu v rovnaký deň odvolali z funkcie.

Zdroj z prostredia bezpečnostných síl proruských separatistov pre agentúru Reuters uviedol, že Purgina zatkli neďaleko mesta Doneck, ktoré je baštou separatistov. K Purginovmu zatknutiu došlo v deň, keď sa práve sa vrátil z návštevy Ruska. "Andreja Jevgenieviča (Purgina) zatkli spolu s jeho manželkou. Naložili ich do auta... Nám oznámili, že sú zatknutí," uviedla poslankyňa parlamentu DĽR Ellada Šaftnerová, ktorá cestovala s Purginom a bola prítomná pri jeho zatknutí.
Podľa zdroja z bezpečnostnej služby proruských separatistov Purgina a jeho manželku podrobili vypočúvaniu. "Ak ho zatkli, tak to znamená, že na to bol nejaký dôvod," uviedol zdroj.

Purgin bol popredným členom vedenia proruských separatistov od apríla minulého roku, keď nepokoje na priemyselnom východe Ukrajiny vypukli. "Purgin bol nesmierne nezávislý a mal vlastnú politickú líniu," uviedol bývalý líder DĽR Alexandr Borodaj, ktorý je ruským občanom. Udalosti okolo Purgina zatiaľ nekomentovalo Rusko, ktoré stojí na strane separatistov, avšak popiera, že by im dodávalo zbrane alebo posielalo svojich vojakov.  

Na Ukrajine sa 25. októbra majú konať komunálne voľby. Proruskí separatisti v DĽR a susednej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) však vyhlásili, že usporiadajú vlastné voľby, ktoré sa budú konať 18. októbra, respektíve 1. novembra, čo odsúdil nielen Kyjev, ale aj Spojené štáty. 

Konflikt na východe Ukrajiny si za 1,5 roka svojho trvania vyžiadal viac ako 6500 ľudských životov.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo