Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. september 2015

V internetovej demokracii (Expedícia Európa)

V jednej z veľkých svetových ekonomík beží veľký experiment: strana, ktorá obsadzuje štvrtinu parlamentných kresiel, tvrdí, že chce určovať svoj „ne-program“ pomocou hlasovania členov. beppe.jpg Beppe Grillo (Flickr.com) Strana sa volá „Hnutie Piatich Hviezd“. Jej zak...

V internetovej demokracii (Expedícia Európa)

V jednej z veľkých svetových ekonomík beží veľký experiment: strana, ktorá obsadzuje štvrtinu parlamentných kresiel, tvrdí, že chce určovať svoj „ne-program“ pomocou hlasovania členov.

Beppe Grillo (Flickr.com)

Strana sa volá „Hnutie Piatich Hviezd“. Jej zakladateľ, komik Beppe Grillo, reve celé roky z námestí „vaffunculo!“ („choďte do riti!“) a odkedy Nemecko zbičovalo Grécko, zástanca vystúpenia Talianska z eurozóny sa opäť teší enormnému návalu sympatií. Takmer neviditeľný je druhý guru, internetový podnikateľ Gianroberto Casaleggio. Vo svojom filme „Gaia“ predpovedá tento jemný vegetarián tretiu svetovú vojnu medzi Ruskom/Čínou a Západom. Miliarda ľudí to prežije, potom bude opäť všetko v poriadku. Štáty a náboženstvá zmiznú, Google zostane a od roku 2054 tu budú len rovnoprávne participujúci občania celosvetového webu. Chcem preto uvidieť začiatky tejto internetovej demokracie.

Nie je to však celkom ľahké. Nikde v Európe sa na internet nedá dostať tak ťažko ako v Taliansku, rozšírenosť WIFI je tu pod psa. Hnutie Päť Hviezd nemá ani žiadne stranícke lokály, ktoré by sa dali navštíviť. Zasadania organizuje americká stránka „Meetup“, nečlenovia sa sem však nedostanú. Len v prípade mestečka Quinto di Treviso v Benátsku je uvedená adresa, jeden prítulný obchod s mobilmi pre afrických zákazníkov.

Taliansky majiteľ obchodíka, volič Piatich Hviezd, sa smeje: „Meetup bol v poslednom roku.“ Casaleggiova kniha „Web ergo sum“ ma nasmeruje na Livorno. V tomto prístavnom meste Casaleggio v roku 2004 vyhľadal komika po jednej šou. Grillo spomína: „Prišiel do izbičky a začal mi hovoriť o sieti. O tom, ako by mohla zmeniť svet. Opisoval mi web casting, priamu demokraciu, wiki, downshifting, použiteľnosť, prostriedky digitálnej interakcie, sociálnu sieť, Reedov zákon, intranet a copyleft. (…) Všetko bolo jasné, je to blázon. Zbláznený do nového bláznovstva, v ktorom sa každá vec zmení na lepšiu vďaka sieti.“

Rok po Casaleggiovom vstupe do strany bol Grillov blog jedným z desiatich najúspešnejších na svete – a v ultračervenom Livorne vládne Hnutie 5 Hviezd.

Som pri Tyrrhenskom mori. Rodné mesto talianskej komunistickej strany ma víta ošarpanými zvodidlami. Sotva polhodinu mám opletačky s prihlásením, a už si surfujem na novom komunálnom wifi. Zmätene pendlujem tu a tam medzi „5stellelivorno.it“ a „livorno5stelle.it“. Jedni vyčítajú druhým, že nie sú tí praví „päťhviezdičkári“, ktorých schválil blog Beppeho Grilla.

Inzercia

Na nádhernej radnici visí dúhová zástava. Pochodujem k miestnostiam frakcie, len za dverami s piatimi hviezdami o 18. hodine počuť ešte hlasy. Pustia ma dnu. „Smiem vidieť, ako funguje vaša online-demokracia?“ Dvaja štíhli páni v strednom veku odpovedia: „Veľmi radi!“ Pýtam sa Alessandra a Giuseppeho, či im moja návšteva naozaj nenarobí žiadne problémy. Predsa len, obaja guruovia strany už vylúčili štvrtinu svojich poslancov parlamentu, napríklad kvôli vystúpeniam v talkshow.

Na moje šťastie nie sme z talianskej tlače, mňa sa boja menej. Chvália sa: „V prístave Livorna našli útočisko všetci, piráti, prostitútky...“ „Vy ste piráti?“ „Áno! Áno!“

Poslanec miestnej rady Giuseppe rozpráva, že sa stal kandidátom v interných primárkach. Nuž hej, skenovanie a preverovanie osobných preukazov bolo vraj zložité. Veď hej, na primárkach sa vraj zúčastnilo len 150 členov, „zhruba dvadsiati boli za mňa“. Hm, na 150-tisíc obyvateľov to nie je práve ľudový front.

Opíšu mi procedúru: najskôr dostane člen mail z Beppeho blogu, ten vyvolá hlasovanie. Ráta sa s členstvom na Meetup a Facebooku. Samotné hlasovanie sa zas koná na inom webovom portáli, na Airesis. „Smiem sa pozrieť?“ „Iste.“ Zízam na obrazovku. Zoznam iniciatív, o ktorom sa hlasuje zvyčajne celých 48 hodín, sa zatiaľ nedá otvoriť.

Potom sme sa len tak pozhovárali o ďalších témach hlasovania. „Najpopulárnejšia bola žiadosť bezplatného cestovania v medzimestskej verejnej doprave.“ Inak pracujú na petícii proti privatizácii podniku na spracovávanie odpadu, ktorú už zrealizovala regionálna vláda južného Toskánska. Pri oboch krátko preblysne ich ľavicová minulosť: „Renziho demokrati nie sú vľavo, oni sú napravo od stredu.“ Stranícki kolegovia si nie sú vo všetkom zajedno, a tak je Giuseppe za eutanáziu, kým Alessandro ako katolík je proti.

Ale na to sú predsa hlasovania. Sedím v bezpečí hodinu u Giuseppeho a Alessandra, Airesis je celý čas zapnutý. Ale je možné, že som cestou za internetovou demokraciou navštívil falošných Päť Hviezd. V takom prípade prosím tie pravé o zhovievavosť.

Martin Leidenfrost

Odporúčame

Začína sa islamizácia Slovenska pri Ficovej chate?

Začína sa islamizácia Slovenska pri Ficovej chate?

Odnedávna beží strhujúci film o realite slovenskej panelákovej rodiny, slovenská elita nebezpečne podceňuje úspech mesačníka ZEM&VEK, a akurát pri chate Roberta „200 kresťanov“ Fica vztýčili nevraživí moslimovia polmesiac. Tu sú tri postrehy o tom, čo mnou v týchto neskorých letných dňoch najvia...

Sme naozaj nešťastnejší, keď máme deti?

Sme naozaj nešťastnejší, keď máme deti?

Svet obletela správa o štúdii, podľa ktorej deti nosia rodičom nešťastie. Štúdia však tvrdila niečo iné ako správy o nej. 7207368086_9c1ebd7dd0_z.jpg Nedávno svet obletela svet správa o novej výskumnej štúdii z Nemecka. Narodenie prvého dieťaťa vraj znižuje kvalitu ži...

Každá šiesta Slovenka užila tabletku "deň po"

Každá šiesta Slovenka užila tabletku "deň po"

Prieskum ukázal, že Slovenky najviac používajú antikoncepčné tabletky, kondómy a prerušovaný styk. Každá šiesta žena aspoň raz v živote použila núdzovú tabletku.   33602814_7750651a44_z.jpg Ilustračná foto: Flickr.com   Každá šiesta žena aspoň raz v živote užila núdzov...