Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
18. jún 2020

Recenzia

Svetlo medzi oceánmi ukazuje rozpor medzi povinnosťou a našimi túžbami

Príbeh strážcu majáka a jeho manželky nám pripomína, že nie je možné vybudovať si vlastné šťastie na nešťastí iných.

Svetlo medzi oceánmi ukazuje rozpor medzi povinnosťou a našimi túžbami

Fotografia: DreamWorks Pictures

Knižná prvotina sa len zriedka dočká medzinárodného úspechu či filmového spracovania. Neplatí to však o románe Svetlo medzi oceánmi (The Light Between The Oceans) od austrálskej spisovateľky M. L. Stedmanovej. Ten sa dočkal filmového spracovania od režiséra Dereka Cianfrancea už v roku 2016. A dodnes má čo povedať. 

Píše sa rok 1918 a vojnový hrdina Tom Sherbourne (Michael Fassbender) sa zlomený a otupený vracia z frontu domov. Jediné, po čom túži, je pokoj a čas na usporiadanie si vlastných myšlienok. Uchádza sa teda o voľné miesto strážcu majáka na ostrove Janus, pri západnom pobreží Austrálie. Zamĺknutý muž v stredných rokoch sa na svojom novom pôsobisku spoznáva s mladou a energickou Isabel (Alicia Vikander), ktorá vo vojne prišla o oboch bratov.

Keďže pozná krehkosť a pominuteľnosť života, uvedomuje si, aká dôležitá je rodina v živote človeka. Plná snov a nádeje do budúcnosti vracia Tomovi chuť do života a po krátkom čase sa za neho vydá. Spolu s ním začína nový život na ostrove s majákom, aby si tam založili niečo ako súkromný raj na zemi, ďaleko od každej hrôzy a bolesti.

Novomanželia však čoskoro spoznajú, že trápenie a bolesť nie sú niečím, od čoho by sa dalo navždy ujsť. Isabel zisťuje, že nie je schopná donosiť ich počaté dieťa, a to je pre ňu veľká rana. Po dvoch spontánnych potratoch sa jej sen o veľkej rodine každým dňom vzďaľuje a ona upadá do zúfalstva a depresie. Tom, ktorý svoju ženu miluje, tým trpí spolu s ňou.

Jedného dňa more k ich pobrežiu priplaví neznámy čln. Leží v ňom mŕtve telo muža zvierajúceho v náručí malé dieťa. Isabel túto situáciu vníma ako dar z neba a je rozhodnutá si dieťa ponechať. Takýmto spôsobom chce naplniť svoju túžbu po materstve a rodine. Tom ako vojak, ktorý má zmysel pre česť a povinnosť, spočiatku nesúhlasí.

Znovunájdené šťastie jeho ženy, jej pohltenie malou Lucy a taktiež jej prosby a slzy ho napokon presvedčia, aby súhlasil, že nález neohlási. Nikto z pevniny totiž nevie, že aj posledné Isabelino tehotenstvo skončilo potratom. Prečo by teda nemohli vydávať Lucy za svoju?

Tom telo mŕtveho muža pochová, čln vyšle späť na more a spolu s manželkou sa začína vžívať do novej role otca. Nasledujú roky, ktoré veľmi nápadne pripomínajú domácu idylku. Toma však neustále hryzie svedomie a otázka, či svojím konaním nespôsobili niekomu inému bolesť.

Po štyroch rokoch sa na pevnine stretáva so ženou Hannah (Rachel Weisz), s ktorou sa osud taktiež nemaznal. Po skončení vojny sa zamilovala do Nemca a napriek protestu rodiny sa zaňho vydala. Mali spolu dcérku Grace, ale miestna komunita jej manžela nikdy neprijala.

V jeden večer bol jej manžel nútený ukryť sa aj s dcérkou do člna, ktorý vyplával na šíre more. Už ich nikto nikdy viac nevidel. Hannah však stále nestráca nádej a po celé tie roky dúfa, že svojho strateného manžela a dcérku jedného dňa nájde.

Toma toto zistenie definitívne zlomí. Uvedomuje si, že šťastie, ktoré s rodinou prežíva, je postavené na nešťastí iného. Krivda je však už tak hlboká, že sa nedá napraviť bez toho, aby pri tom netrpeli ďalší ľudia. Vrátane jeho samého. Napriek tomu sa Tom bez vedomia manželky rozhodne konať a posiela Hannah anonymné indície o tom, že jej dcérka žije. V meste a v širokom okolí sa spustí pátranie.

Odpustenie víťazí nad bolesťou a nenávisťou

Príbeh Svetlo medzi oceánmi je v prvom rade o morálnej dileme a voľbe. Majú naše túžby, akokoľvek dobré a sväté, právo porušovať všetky pravidlá? Tom Sherbourne vystupuje v celom príbehu ako muž s citlivým svedomím. Celý život sa snažil robiť to, čo je správne, a plniť si povinnosti. Jedine jeho priveľká láska k trpiacej manželke ho dohnala k tomuto činu. Po celé roky však na jeho šťastí ležal tieň smútku a výčitiek svedomia.

Po tom, ako sa priznal a zobral vinu na seba, ho úrady obvinia aj zo zabitia Hanninho manžela. Isabel, zničená stratou dcérky, sa na Toma hnevá a je rozhodnutá nikdy viac mu neodpustiť. Rozpad ich rodiny sa zdá definitívny a tragický. Tom sa pripravuje na pojednávanie, v ktorom ho pravdepodobne odsúdia, a kráča k tomuto koncu pokojný a odovzdaný. Prežíva totiž v srdci vďačnosť za všetko, čo mu život priniesol do cesty.

Inzercia

Omnoho zaujímavejšie sú však v príbehu ženské postavy. Postupne sa pred našimi očami odhaľujú aj osudy Hannah a jej nemeckého manžela. Tento človek, ktorého na základe pôvodu všetci odsudzujú, je vykreslený ako ten najláskavejší manžel a otec. Práve z jeho úst zaznie hlavné posolstvo filmu o tom, že odpustenie je jednoduchšie a oslobodzujúcejšie ako neustále prechovávanie nenávisti.

Hannah sa napokon podarí získať späť svoju stratenú dcéru, ale vidíme, ako táto situácia obe zraňuje. Bez akejkoľvek prípravy je dieťa prenesené do novej domácnosti, volajú ho novým menom a je nútené nazývať matkou úplne cudziu ženu. Hannah sa tak napriek bolesti bude musieť naučiť, že skutočnej matke záleží viac na dobre a šťastí svojho dieťaťa než na tom, s kým to šťastie prežíva.

Podobnou lekciou musí prejsť aj Tomova žena. Jej vášnivá a milujúca povaha sa od počiatku príbehu upína na vidinu rodiny a dieťaťa. Isabel postupne prestáva vnímať krásu manželstva, domova, vôbec všetkého, čo má. Sústredí sa len na to, čo jej chýba. Jej túžba je tak vystupňovaná, až sa stáva posadnutosťou. Scéna, v ktorej policajt vytrháva malú Lucy z jej brániacich sa rúk, patrí medzi tie najemotívnejšie a určite vytlačí slzu aj z toho najsuchšieho oka.

Isabel sa zvyšok deja utápa vo vlastnej depresii a nenávisti voči manželovi, ktorý ju podľa jej názoru zradil. Až na konci pochopí, že práve jej manžel je to jediné a skutočné v živote, čo má. Isabel, tak ako mnohé iné ženy, zvádza ťažký boj tým, či na prvé miesto postaviť manželstvo alebo materstvo. 

Svetlo pre dnešné manželstvá a rodiny

Filmové spracovanie príbehu zavedie diváka do prostredia nedotknutej prírody austrálskeho pobrežia a opusteného ostrova, kde divoké vlny, búrky a vetry dorážajú na maják, ktorý stále pevne stojí a svieti. Do tejto drsnej prírody utekajú ľudia pred drsnosťou sveta poznačeného vojnou.

Herecké obsadenie samo osebe zaručuje kvalitný filmový zážitok, ale Alicia Vikander ako Isabel je tou najpresvedčivejšou postavou. „Pikoškou“ zo zákulisia je, že vďaka nakrúcaniu tohto filmu sa dvojica manželov stala manželmi aj v skutočnom živote. Film trvajúci vyše dvoch hodín má pomalé tempo, je minimalistický, povedala by som až meditatívny. Dáva tak divákovi dostatok priestoru vcítiť sa do neľahkej situácie postáv či vychutnať si zábery na krajinu. Z tohto dôvodu odporúčam ponechať si jeho sledovanie na daždivé víkendové popoludnie.

V čase, keď sa mnoho manželstiev rozpadáva, bojuje so stratou dieťaťa alebo neplodnosťou, je tento príbeh o rodine z majáka skutočným svetlom. Opäť a znova nám pripomína, že každá naša dobrá túžba musí byť aj správne realizovaná a usmerňovaná. Nie je vždy dôležitý len dobrý cieľ, ale dobrá musí byť aj cesta, ktorá k nemu vedie.

Pri pozeraní som si uvedomila najmä to, ako často zabúdam na vďačnosť. Práve Tom vo filme uprostred vášní a búrok reprezentuje pokoj. Odovzdanie, aké zakusuje človek, ktorý sa už za ničím neženie, ale spočíva vo vďačnosti za to, čo má.

Ak vo svojom živote momentálne zakúšate trpkosť, nespokojnosť či podobný nedostatok vďačnosti, skúste si pozrieť tento film. Svetlo medzi oceánmi môže aj vo vašom živote mnohé osvetliť.

Odporúčame