Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Opozícia Komentáre a názory
17. jún 2020

Pellegriniho projekt

Startup so Žigom a Ficovým intimusom

Čo zatiaľ vieme o novom Pellegriniho projekte.

Startup so Žigom a Ficovým intimusom

Foto: TASR/ Jaroslav Novák

Peter Pellegrini dnes ukázal ľudí, ktorí k nemu prechádzajú zo Smeru, a chce s nimi budovať novú stranu. Ide o desať poslancov, pričom mená väčšiny z nich sa v súvislosti s Pellegrinim skloňovali dlhší čas. Okrem Rašiho, Žigu, Sakovej, Laššákovej, Matúša Šutaja-Eštoka, Petra Kmeca a Jána Ferenčáka, sú na tomto zozname „novými tvárami“ iba Róbert Puci, primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč a, samozrejme, Erik Tomáš.

Tento stav nemusí byť konečný, je pravdepodobné, že nejakí politici Smeru ešte vyčkávajú a kalkulujú. Už nejaký čas sa spomína aj meno trenčianskeho župana Jaroslava Bašku, ale ten sa zatiaľ k tomuto projektu otvorene neprihlásil.

Najväčšou stratou pre Fica je teda zatiaľ odchod jeho dlhoročného intimusa Erika Tomáša, ktorý bol predtým aj blízkym spolupracovníkom Roberta Kaliňáka.

Ešte viac ako zrada dôverníka môže Fica mrzieť to, že s Tomášom stráca aktívneho poslanca, ktorý zvládal mediálne debaty a dokázal v nich byť pre smerácke publikum presvedčivý. Celkom dobre sa orientoval v sociálnej agende a vedel tieto témy politicky uchopiť. Podobných agilných typov už Ficovi v Smere veľa neostalo.

Ešte viac ako zrada dôverníka môže Fica mrzieť to, že s Tomášom stráca aktívneho poslanca, ktorý zvládal mediálne debaty a dokázal v nich byť pre smerácke publikum presvedčivý.Zdieľať Zdieľať

Okrem toho, koho Pellegrini dnes predstavil, je výpovedné aj to, čo zatiaľ ukázať nevie – ak teda zostaneme pri ľuďoch, lebo o tých jeho dnešná tlačovka bola.

Pellegrini v istej chvíli nazval svoj politický projekt startupom. Ponechajme teraz bokom, že s Laššákovou a Tomášom po boku a s jedným z najbohatších politikov Žigom za chrbtom, to vyznelo celkom komicky.

Inzercia

Slovo startup sa zvykne spájať s príchodom niečoho nového alebo inovatívneho. Pokiaľ ide o persóny, tak nič také zatiaľ expremiér nepredviedol. Hoci ak sa nechce spoliehať len na sklamaných voličov Smeru a SNS, ale rozkročiť sa na politickej scéne širšie, musí ukázať, že do svojho projektu vie pritiahnuť aj nové, „nesmerácke“ tváre.

To, či sa o to pokúsi a ako v tom uspeje, bude tiež jedným z kľúčových indikátorov podoby budúcej Pellegriniho strany. Tak sa ukáže, či sa jeho strana chce len na jednom pieskovisku pretláčať so Smerom a pohrobkami SNS, alebo sa pokúsi výraznejšie natlačiť do priestoru, kam ho už dnes Fico vyháňa, ale zároveň mnohí ľavičiari by ho tam aj radi videli.

Zjednodušene povedané, či dokáže významnejšie osloviť aj liberálnejších voličov v mestách, ktorí sú dnes v Európe najvýznamnejším rezervoárom hlasov pre sociálno-demokratické strany.

Ale aby sme boli spravodliví. Pellegrini je na úplnom začiatku. Odchod zo Smeru ohlásil len pred týždňom a je logické, že v prom rade sa musel sústrediť na svojich kolegov zo Smeru a vybudovanie pozície v parlamente.

Schopnosť jeho projektu vyvinúť gravitačnú silu aj voči zaujímavým ľuďom z nových prostredí sa bude dať zhodnotiť až o nejaký čas. Zatiaľ však platí, že viac ako ľavicový startup to pripomína povestný nový cirkus so starými opicami.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame