Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Opozícia Komentáre a názory
17. jún 2020

Kybernetická bezpečnosť štátu

Remišová hrá vabank

Vicepremiérka Remišová bude mať problém. Ak sa podozrenia, že Govnet bol odpočúvaný, nepotvrdia.

Remišová hrá vabank

Vicepremiérka. FOTO – TASR/Pavel Neubauer

Minulý utorok to vyzeralo naozaj dramaticky. Policajti v priestoroch vlády. Zatýkanie vo významnom štátnom úrade. Verejnosť sa dozvedela, že pravdepodobne bola ohrozená kybernetická bezpečnosť štátu. Teda že niekto (cudzí štát, mafia, súkromné firmy?) sa mohol dostať k telefonickej aj mailovej komunikácii členov vlády, ale napríklad aj prokuratúry.

Išiel z toho mráz po chrbte.

Vďaka Threeme sme zistili, že jeden zručnejší jedinec (Kočner) bol v stave ovládať významné zložky prokuratúry a súdov, aj preto si už vieme v tejto krajine predstaviť čokoľvek. Aj to, že ktosi nainštaloval nejaké zariadenia priamo na štátnu komunikačnú sieť a veselo ju monitoroval. A keďže sa nedávno udiala zmena vlády, mohlo to mať aj domáci politický kontext. Áno, také slovenské Watergate.

Posolstvo však bolo jasné: toto bol totálne zlyhávajúci štát. Ale noví ľudia ten Augiášov chliev konečne vyčistia. Robia to razantne.

Politik pri moci by mal šíriť pokoj a pocit, že má všetko pod kontrolou. Zdieľať

Remišová mala ako opozičná politička často dobrý ťah na bránu a odhalila rôzne podvody. Vždy mala pri tom dramatický výraz a zhrozenie v očiach, ktoré bolo uveriteľné. Opozícia má v popise práce vyvolávať dojem, že štát je spravovaný veľmi zle. Politik pri moci by mal šíriť pokoj a pocit, že má všetko pod kontrolou.

Zároveň do očí bila jedna vec. Kým Veronika Remišová šírila emóciu, že sa v súvislosti s Govnetom diali strašné veci, jej kolegovia z vlády dávali najavo aj pochybnosti a zdržanlivosť.

Minister obrany Jaroslav Naď iba vecne odkázal, že si treba počkať na závery vyšetrovania a že jeho ľudia poskytnú plnú súčinnosť.

Minister vnútra odmietol v priebehu vyšetrovania záležitosť komentovať.

A šéf SIS Vladimír Pčolinský jasne opísal dva možné scenáre: že môže ísť o búrku v pohári vody, teda že ide o niečo, čo bolo oficiálnymi štátnymi autoritami schválené, alebo o vážny problém.

Nerobme z toho nejakú zásadnú kovbojku, normálne sa upokojme. Zdieľať

Prešiel týždeň. Zadržaní ľudia sú už doma a oficiálne nevieme o výsledkoch vyšetrovania nič.

Ale po pondelkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu bolo opatrnosti a zdržanlivosti u Jaroslava Naďa i Romana Mikulca ešte o čosi viac. Jaroslav Naď dokonca vyhlásil: „Nerobme z toho nejakú zásadnú kovbojku, normálne sa upokojme, nechajme políciu, nech si robí svoju prácu.“

Igor Matovič videl, že Veronika Remišová ostáva osamotená, tak hovoril aspoň o tom, že v minulosti zodpovedali za kyberbezpečnosť ľudia bez bezpečnostných previerok, lebo by cez ne neprešli, lebo by sa ukázalo, že majú styky s mafiánmi. A pripomenul svoju obľúbenú tému, teda že aj na tom vidno devastačné účinky korupcie. Ale pokorne dodal: „Ja osobne som za to, aby sme počkali na výsledky vyšetrovania.“

Lenže na výsledky vyšetrovania nečakal nabudený Peter Pellegrini. Postavil sa pred kamery, za ním ako sfinga stál Richard Raši, a odštartoval to vo veľkom štýle.

Inzercia

Dostal naozaj dobré karty. Veronika Remišová týždeň budila dojem, že má v rukách veľké tromfy, ale nebola to zatiaľ celkom presvedčivá hra. Pellegrini by bol blázon, keby nevyrazil do útoku. Bol dobre pripravený, mal silný prejav a naznačoval, že vie toho ešte oveľa viac, ale zatiaľ o utajovaných veciach nemôže hovoriť. Veroniku Remišovú si vychutnal:

Peter Pellegrini mal svoj veľký deň. Zdieľať

„Dámy a páni, v priamom prenose ste videli, čo spôsobí kombinácia absolútnej nevedomosti, neodbornosti, prázdnoty, totálnej nekompetentnosti v spojení s tým a s chuťou vyrábať politické kauzy a snahou odkrágľovať politického súpera, ktorého sa boja. Vidíte, čo bola jedna vicepremiérka schopná zosnovať a v spolupráci s prokuratúrou a políciou vytvoriť obrovský škandál, informovať o tom slovenskú verejnosť, vyrobiť obrovský škandál, a keď ste sa jej na druhý deň pýtali na podrobnosti, tak len habkala a habkala a nevedela, aký je dátum, nieto aby ešte vedela, ako sa volá zariadenie, ktoré sa na serveroch našlo. Takáto osoba má riadiť eurofondy na Slovensku, takáto osoba, ktorá nerozozná ani kábel, ktorý vedie do kamery, od kábla na prenos internetu, má riadiť informatizáciu slovenskej spoločnosti.“

Bolo to dlhé vystúpenie. Dokonale pripravené. Peter Pellegrini mal svoj veľký deň. Dokonca aj Denník N musel na sklonku dňa skonštatovať: „Prípad Govnet teda pokračuje, hoci po dnešku Pellegrini vyzerá o čosi presvedčivejšie.“

Ak sa ukáže, že ten zásah NAKA bol neopodstatnený, že tie čudné zariadenia boli nainštalované legálne a ich úlohou bolo chrániť štátnu sieť, ako to tvrdí Pellegrini, tak Veronika Remišová stratila veľa zo svojho politického kapitálu.

Môže už prísť s hocijakým iným podozrením, vyhodia jej na oči túto kauzu.

A Pellegrini sa postará o to, aby sa na túto vec nezabudlo.

Aj Remišovej vnútrostraníckej konkurencii by mohlo spľasnutie tejto kauzy pomôcť. Zdieľať

Igor Matovič zatiaľ za svojou vicepremiérkou stojí. Ale ak bude zle, môže dať od nej ruky preč. Veď práve Remišová pred časom opustila jeho hnutie a odišla ku konkurencii, teda ku Kiskovi.

Navyše, politický projekt Za ľudí je dnes slabý a nie je ani veľmi významný koaličný partner. Nemá ešte ani jasné, kto by mal stranu po Kiskovi viesť a akým smerom. Dokonca aj Remišovej vnútrostraníckej konkurencii by mohlo spľasnutie tejto kauzy pomôcť. Mohli by tak presvedčiť Kisku, že strana potrebuje iného lídra, ako vybral on.

Ak vyšetrovanie ukáže, že celý zásah NAKA a celá tá vybičovaná situácia bola zbytočná, Veronika Remišová bude politicky oveľa slabšia a Peter Pellegrini si na nej bude pravidelne cvičiť svoj rétorický talent.

Remišová hrala vabank. Rozohrala hru, pri ktorej môže veľa získať a môže veľmi veľa stratiť.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame