Katolíci oslávia v septembri tri mariánske sviatky, už tento víkend sú púte

Až tri mariánske sviatky oslávia v septembri katolícki veriaci na Slovensku.

Prvým z nich je Narodenie Panny Márie, ktorý tento rok pripadá na utorok 8. septembra, ale púte k tomuto sviatku sa konajú už tento víkend. Dňa 12. septembra si veriaci pripomenú Najsvätejšie meno Matky Božej - Márie a 15. septembra je známy sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, ktorý je v SR dňom pracovného pokoja.

Ako veľký sviatok slávia 8. septembra sviatok Narodenia Presvätej Bohorodičky aj gréckokatolíci. Tieto sviatky sú spojené s modlitbami a svätými omšami, modlitbami ruženca či svätými liturgiami v Gréckokatolíckej cirkvi. Na viacerých miestach sa konajú tradičné mariánske púte za účasti biskupov.

V jednom z najstarších pútnických miest na Slovensku, v Marianke neďaleko Bratislavy, je v týchto dňoch tradičná výročná púť Bratislavskej arcidiecézy. Dnes predpoludním v rámci tejto púte slávil archijerejskú svätú liturgiu v Bazilike Narodenia Panny Márie v Marianke bratislavský gréckokatolícky eparcha Mons. Peter Rusnák.

Známa je aj púť v Topoľčanoch, venovaná sviatku Narodenia Panny Márie. Dnes sa tam konajú modlitby sv. ruženca, sv. omše, mariánske večeradlo a adorácia rehoľných sestier pre mládež. V nedeľu 6. septembra sa po ranných svätých omšiach vo farskom kostole uskutoční o 10.30 h. slávnostná omša, ktorú bude pred oltárom Panny Márie Lurdskej celebrovať nitriansky biskup Viliam Judák.

Počas tohto víkendu bude mariánska púť tiež v Malej Vieske na východnom Slovensku, ktorú pripravil Farský úrad Kostoľany nad Hornádom. Dnes sa tam konajú modlitby ruženca, viaceré sväté omše, krížová cesta a na 22.00 h. je pripravená svätá omša za účasti mladých.

V nedeľu 6. septembra sa po rannej svätej omši a mariánskej akadémii uskutoční o 10.30 h. slávnostná omša s emeritným arcibiskupom Košickej arcidiecézy Alojzom Tkáčom. V dňoch 11. až 16. septembra budú na mnohých miestach púte venované sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Tradične sa koná Národná púť k Bazilike Sedembolestnej v Šaštíne.

Na Slovensku je viac ako 50 pútnických miest, z toho asi desať gréckokatolíckych.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo