Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. jún 2020

Prvý rok v úrade

Ako o političke sme sa o Zuzane Čaputovej dozvedeli len málo

Skutočnou skúškou si nová prezidentka ešte neprešla.

Ako o političke sme sa o Zuzane Čaputovej dozvedeli len málo

Foto: TASR/ Michla Svítok

Dvanásť mesiacov so Zuzanou Čaputovou na poste hlavy štátu nám o nej ako političke síce niečo povedalo, ale na zásadnejšie hodnotenie je to stále málo.

Počas tohto obdobia prezidentka nečelila žiadnej politickej kríze, do ktorej by z pozície svojho úradu musela vstúpiť. Ani záver Pellegriniho vládnutia, ani voľby takúto situáciu nepriniesli. Nedošlo ani k tomu, že by Zuzana Čaputová uplatnila svoju autoritu a kvôli nejakej téme išla s politickými aktérmi do vážneho sporu.

Na tejto skutočnosti sa podpísalo aj to, že len krátko po nástupe novej prezidentky do úradu sa rozprúdila predvolebná kampaň a hneď po voľbách vypukla koronakríza, ktorá verejný život v krajine na dlhé týždne zredukovala v podstate len na jedinú tému. Boj s epidémiou bol z pohľadu kompetencií najmä záležitosťou vlády a prezidentka jej kroky nijako nespochybňovala.

Prvý rok Zuzany Čaputovej tak bol vyplnený najmä reprezentatívnymi a ceremoniálnymi povinnosťami, bez silnejšej politickej agendy. V tejto disciplíne si prezidentka počínala dobre, jej verejné vystúpenia boli pokojné, dokázala voliť správne slová a keď bolo treba, tak aj povzbudzujúci tón.

Prvý rok Zuzany Čaputovej tak bol vyplnený najmä reprezentatívnymi a ceremoniálnymi povinnosťami, bez silnejšej politickej agendy. Zdieľať

Aj vďaka predchádzajúcej verejnej aktivite pôsobí Zuzana Čaputová určite istejšie aj politickejšie ako jej predchodca. Už len preto, že z jej verejných vystúpení netrčí názor poradcov až v takej intenzite, ako sa to niekedy stávalo Andrejovi Kiskovi.

Jej silnou stránkou je zorientovanosť v problematike justície, teda vo sfére, kde má prezident reálne možnosti veci ovplyvniť. Tu si prezidentka trúfla na svoju zatiaľ najsilnejšiu hru, keď sa aj vďaka jej nominantom v Súdnej rade stal predsedom Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Z toho niektorí vládni politici vrátane premiéra Matoviča neboli príliš nadšení.

Inzercia

Príchod spoluzakladateľky Progresívneho Slovenska do prezidentského paláca sledovali s obavami aj mnohí konzervatívci. Zatiaľ však určite nie je dôvod na paniku. Čaputová sa vo funkcii nespráva ako progresívna bojovníčka. Svojím osobným názorom na niektoré kultúrne témy sa síce netají, ale k otázkam, čo by urobila, ak by v parlamente prešlo napríklad sprísnenie interrupcií, sa vyjadruje skôr opatrne.

Na to, ako sa prezidentka pri konzervatívcami presadených zákonoch zachová, či použije veto, alebo ich pošle na Ústavný súd, si ešte musíme počkať. Žiadnu bojovú zástavu si však z týchto tém zatiaľ určite nerobí.

To, čo sa dá pri Zuzane Čaputovej po roku vo funkcii zhodnotiť, je najmä jej verejné vystupovanie. Bolo sympatické a konsenzuálne.

Aj to je dôležitá informácia. Stále však nepoznáme odpovede na otázky, akou silnejšou agendou chce popri reprezentatívnych záležitostiach vyplniť svoje funkčné obdobie alebo kvôli ktorým témam je ochotná ísť do politických konfliktov a ako v nich obstojí. Rovnako nevieme, ako dokáže zvládnuť situácie, v ktorých váha jej úradu porastie.

Takýmito skúškami Zuzana Čaputová zatiaľ neprešla a aj vďaka tomu sa môže tešiť z veľmi vysokej popularity a z pozitívnych hodnotení, ktoré sa jej dostávajú od politikov naprieč celým politickým spektrom.

To sa však s veľkou pravdepodobnosťou zmení. Prezidentka určite nepôsobí ako typ, ktorý by sa s takouto polohou uspokojil do konca funkčného obdobia.

Odporúčame