Fico: Pomôžeme Taliansku a Grécku, ak ochránia Schengen

Spravodajské informácie hovoria, že nekontrolovaný prílev migrantov na územie EÚ so sebou prináša aj riziko prílevu ľudí s veľmi nebezpečnými zámermi, ľudí spojených s rôznymi teroristickými iniciatívami. Po dnešnom mimoriadnom summite krajín V4 v Prahe to povedal slovenský premiér Robert Fico.

Šéf slovenskej exekutívy zdôraznil, že prioritou je zachovanie Schengenu a na tom sa dnes zhodli aj krajiny V4. "Vláda SR aj vlády krajín V4 sú ochotné pomôcť Taliansku a Grécku technicky, materiálne a finančne, ak budú tieto krajiny dôsledne chrániť schengenskú hranicu," odkázal Fico.

Premiér Robert Fico počas tlačovej konferencie po mimoriadnom summite V4 k migračnej kríze v Prahe. (Foto - TASR/Martin Baumann)

Na margo kvót zopakoval, že sú neprijateľné. "Odmietam moralizovanie slovenskej vlády za to, že chceme dôsledne chrániť schengenskú hranicu. Na moralizovanie chceme odpovedať konkrétnymi návrhmi. Prijali sme dnes dokument, ktorý je podstatne vážnejší, ako si myslíme. Formuje postoje štyroch suverénnych štátov EÚ a obsahuje určité pokyny aj pre ministrov vnútra, ktorí budú rokovať 14. septembra," uviedol.

Fico a český premiér Bohuslav Sobotka budú o migrantoch hovoriť aj v pondelok (7. 9.) v Bratislave po historicky prvom spoločnom rokovaní českej a slovenskej tripartity. K dvojici politikov sa pridá aj rakúsky kancelár Werner Faymann.

Vlaky smerom do Nemecka

Ak by Nemecko prejavilo záujem prijať všetkých sýrskych migrantov, Česko a Slovensko pripravia vlakový koridor na ich presun z Maďarska. Zhodli sa na tom dnes na stretnutí v Prahe ministri vnútra ČR a SR Milan Chovanec a Robert Kaliňák.

"Nechali by sme tieto vlaky prejsť bez toho, aby sme migrantov ďalej kontrolovali, iba by sme poskytli sprievod," povedal Chovanec. Problém s utečencami treba riešiť tam, kde vzniká, zhodli sa ministri vnútra Česka a Slovenska. Oba štáty vraj doteraz situáciu zvládajú, utečenci totiž nemajú za cieľ ani Českú republiku, ani Slovenskú republiku. Požadujú však riešenie tam, kde problém vzniká, teda už za hranicami Schengenu, napísal spravodajský server iDNES.cz.

V4 chce posilniť záväzky

Krajiny V4 prijali na dnešnom summite dokument, v ktorom sa píše, že "sú pripravené posilniť svoje záväzky a prispieť k spoločným krokom EÚ". Premiéri spomínajú okrem iného finančnú a materiálnu pomoc krajinám s významnou mierou utečencov ako Turecko, Jordánsko, Irak či Libanon, ako aj poskytnutie expertov a technického vybavenia pre ochranu vonkajšej hranice EÚ.

Predsedovia vlád Bohuslav Sobotka, Robert Fico, Viktor Orbán a Ewa Kopaczová sa tiež zaviazali posilniť finančnú, technickú a expertnú účasť na misiách Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ proti pašerákom a prevádzačom a hovoria aj o sprísnení postihovania pašerákov a prevádzačov na národnej úrovni.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo