Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. september 2015

Fico: Pomôžeme Taliansku a Grécku, ak ochránia Schengen

Spravodajské informácie hovoria, že nekontrolovaný prílev migrantov na územie EÚ so sebou prináša aj riziko prílevu ľudí s veľmi nebezpečnými zámermi, ľudí spojených s rôznymi teroristickými iniciatívami. Po dnešnom mimoriadnom summite krajín V4 v Prahe to povedal slovenský premiér Robert Fico. Šéf ...

Fico: Pomôžeme Taliansku a Grécku, ak ochránia Schengen

Spravodajské informácie hovoria, že nekontrolovaný prílev migrantov na územie EÚ so sebou prináša aj riziko prílevu ľudí s veľmi nebezpečnými zámermi, ľudí spojených s rôznymi teroristickými iniciatívami. Po dnešnom mimoriadnom summite krajín V4 v Prahe to povedal slovenský premiér Robert Fico.

Šéf slovenskej exekutívy zdôraznil, že prioritou je zachovanie Schengenu a na tom sa dnes zhodli aj krajiny V4. "Vláda SR aj vlády krajín V4 sú ochotné pomôcť Taliansku a Grécku technicky, materiálne a finančne, ak budú tieto krajiny dôsledne chrániť schengenskú hranicu," odkázal Fico.

Premiér Robert Fico počas tlačovej konferencie po mimoriadnom summite V4 k migračnej kríze v Prahe. (Foto - TASR/Martin Baumann)

Na margo kvót zopakoval, že sú neprijateľné. "Odmietam moralizovanie slovenskej vlády za to, že chceme dôsledne chrániť schengenskú hranicu. Na moralizovanie chceme odpovedať konkrétnymi návrhmi. Prijali sme dnes dokument, ktorý je podstatne vážnejší, ako si myslíme. Formuje postoje štyroch suverénnych štátov EÚ a obsahuje určité pokyny aj pre ministrov vnútra, ktorí budú rokovať 14. septembra," uviedol.

Fico a český premiér Bohuslav Sobotka budú o migrantoch hovoriť aj v pondelok (7. 9.) v Bratislave po historicky prvom spoločnom rokovaní českej a slovenskej tripartity. K dvojici politikov sa pridá aj rakúsky kancelár Werner Faymann.

Inzercia

Vlaky smerom do Nemecka

Ak by Nemecko prejavilo záujem prijať všetkých sýrskych migrantov, Česko a Slovensko pripravia vlakový koridor na ich presun z Maďarska. Zhodli sa na tom dnes na stretnutí v Prahe ministri vnútra ČR a SR Milan Chovanec a Robert Kaliňák.

"Nechali by sme tieto vlaky prejsť bez toho, aby sme migrantov ďalej kontrolovali, iba by sme poskytli sprievod," povedal Chovanec. Problém s utečencami treba riešiť tam, kde vzniká, zhodli sa ministri vnútra Česka a Slovenska. Oba štáty vraj doteraz situáciu zvládajú, utečenci totiž nemajú za cieľ ani Českú republiku, ani Slovenskú republiku. Požadujú však riešenie tam, kde problém vzniká, teda už za hranicami Schengenu, napísal spravodajský server iDNES.cz.

V4 chce posilniť záväzky

Krajiny V4 prijali na dnešnom summite dokument, v ktorom sa píše, že "sú pripravené posilniť svoje záväzky a prispieť k spoločným krokom EÚ". Premiéri spomínajú okrem iného finančnú a materiálnu pomoc krajinám s významnou mierou utečencov ako Turecko, Jordánsko, Irak či Libanon, ako aj poskytnutie expertov a technického vybavenia pre ochranu vonkajšej hranice EÚ.

Predsedovia vlád Bohuslav Sobotka, Robert Fico, Viktor Orbán a Ewa Kopaczová sa tiež zaviazali posilniť finančnú, technickú a expertnú účasť na misiách Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ proti pašerákom a prevádzačom a hovoria aj o sprísnení postihovania pašerákov a prevádzačov na národnej úrovni.

TASR

Odporúčame

Pápež František si vyšiel do Ríma kúpiť nové okuliare

Pápež František si vyšiel do Ríma kúpiť nové okuliare

Pápež František priťahoval vo štvrtok pozornosť davov z nezvyčajného dôvodu - odskočil si z Vatikánu do Ríma kúpiť nové okuliare. Optik zvyčajne chodieva s novými okuliarmi do Vatikánu, ale tentoraz trval pápež na tom, že osobne navštívi optiku v centre Ríma. Pope Francis visits shop in Via del Bab...

Americkí vojaci na Slovensku

Americkí vojaci na Slovensku

O dva týždne,  8. septembra, začne v Lešti spoločné cvičenie slovenskej armády s americkými, ale aj českými, poľskými a maďarskými vojakmi. konvoj-txt.jpg   20. marec 2015, Harrachov, Česká republika: Česi prechod amerických vojakov cez svoje územie vítali. O pár dní n...