Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2020, 21:30

V Česku zaznamenali najnižší počet svadieb za 100 rokov

„Obyvatelia Česka uzavreli v priebehu prvého štvrťroku tohto roka 3500 sobášov, čo bolo takmer o 600 menej než rok predtým. K nižšiemu počtu sobášov prispel hlavne mesiac marec, počas ktorého bola možnosť uzavrieť manželstvo obmedzená epidemiologickými opatreniami," uviedol Český štatistický úrad.

Obyvatelia Českej republiky uzavreli v marci 2020 najmenej svadieb za posledných 100 rokov. Vyplýva to z nových údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ), o ktorých v piatok informoval spravodajský server Novinky.cz.

Mimoriadne nízky počet sobášov v priebehu marca súvisí najmä s reštriktívnymi opatreniami proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktoré limitovali počet zhromažďujúcich sa ľudí.

V marci 2020 bolo v ČR uzavretých menej než 600 sobášov, čo je najnižší počet od roku 1918, keď vznikla prvá Československá republika.

Nezvyčajne vysoký bol naopak počet manželstiev uzavretých v priebehu februára 2020. Bolo ich približne 2200, čo je najviac od roku 2003. K vysokému číslu zrejme prispeli viaceré numericky "zaujímavé" dátumy. Až tretina svadobných obradov sa uskutočnila v sobotu 22. februára, na sobáše bola bohatá aj sobota 29. a štvrtok 20. februára.

Počet obyvateľov ČR v prvom štvrťroku vzrástol o 425 na celkovo 10 694 364. Za prírastkom podľa ČSÚ stála najmä zahraničná migrácia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 15 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 2 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.