Viedenský arcibiskup Schönborn chce ubytovať tisíc utečencov

Katolícka cirkev v Rakúsku chce ešte viac pomôcť utečencom. Viedenský arcibiskup Christoph Schönborn plánuje vo svojej diecéze uchýliť tisícku migrantov. Píše o tom aj portál Local.at.

„Keď hovorím za Viedenskú arcidiecézu, vieme najbližšie týždne poskytnúť ubytovanie pre tisícku utečencov,“ povedal kardinál pre stanicu ORF.

Katolícka cirkev je už teraz v krajine najväčším neštátnym poskytovateľom pomoci utečencom. Podľa kardinála Schönborna má však cirkev k dispozícii viac miesta. Ako arcibiskup Viedne nemôže Schönborn ovplyniť, či rozšíria kapacity aj ostatné diecézy, no odporučil im, aby tak urobili.

Kardinál Schönborn taktiež apeluje na vládu, aby urýchlila azylový proces pre Sýrčanov. Problémy spôsobuje aj začiatok školského roka, pre ktorý musia niektorí žiadatelia o azyl opustiť školy či telocvične, kde ich dočasne ubytovali.

Schönborn viedol v pondelok zádušnú omšu za utečencov, ktorých našli udusených v odstavenej dododávke. Tragédiu označil za „neopísateľnú neľudskosť“. Povedal tiež, že budú potrebné odvážne rozhodnutia na pomoc ľuďom v podobných situáciách.

Zaujímavosťou je, že práve rodina kardinála Schönborna má utečenckú minulosť. Narodil sa v januári 1945 v zámku Skalka pri obci Vlastislav v Čechách. Po skončení druhej svetovej vojny musela jeho rodina pre Benešove dekréty opustiť Česko-Slovensko.

-rp-
Foto: wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo