Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. september 2015

Lajčák: De facto sa nám rozpadol Schengen

Slovensko chce, aby Európska únia diskutovala o migračnom probléme otvorene, úprimne a komplexne. Vláda dnes v tejto súvislosti schválila svoju komplexnú pozíciu. Debata sa totiž podľa kabinetu sústreďuje iba na jeden čiastkový aspekt, a to sú kvóty. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák upozor...

Slovensko chce, aby Európska únia diskutovala o migračnom probléme otvorene, úprimne a komplexne. Vláda dnes v tejto súvislosti schválila svoju komplexnú pozíciu. Debata sa totiž podľa kabinetu sústreďuje iba na jeden čiastkový aspekt, a to sú kvóty.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák upozornil, že jeden zo základných pilierov EÚ, a to voľný pohyb ľudí, sa otriasa v základoch. Vláda chce preto hovoriť nielen o tom, čo robiť s migrantmi, ktorí sú už v Európe, ale aj to tom, ako sa sem dostávajú. "De facto sa nám rozpadol Schengen. Cez krajiny, ktoré majú zodpovednosť za ochranu schengenskej hranice, prechádzajú migranti absolútne voľne. Za normálnych okolností je ťažké dostať schengenské vízum, a teraz si tu chodia desiatky tisíc ľudí bez toho, aby ich ktokoľvek kontroloval. Tak máme Schengen alebo ho nemáme?" konštatoval Lajčák po dnešnom rokovaní vlády.

Kabinet preto navrhuje nielen dôslednú ochranu schengenských hraníc, ale tiež riešenie príčin migrácie a prevádzačských gangov. "Odmietam vidieť Slovensko ako nesolidárnu krajinu," podčiarkol.

Vláda je pripravená prispieť personálne, materiálne a finančne. Presná suma nie je známa, avšak minister financií Peter Kažimír dnes hovoril o miliónoch eur. Peniaze by napríklad išli na zabezpečovanie vonkajších hraníc únie prostredníctvom agentúry EÚ Frontex.

Lajčák zdôraznil, že SR podporuje v tejto oblasti spoločnú európsku politiku, pretože tá dnes neexistuje. "Každý si to v súčasnosti rieši po svojom," zdôraznil.

Dodal, že Európska únia je v tomto reaktívna namiesto toho, aby bola proaktívna a preventívna. "Od summitu EÚ v júni sa de facto žiadne fórum tejto téme nevenovalo. Európska únia koná pomaly a nekoná ani v súlade so svojimi vlastnými závermi. V júni sa schválilo, čo sa má presne robiť, ale odvtedy sa urobilo veľmi málo a hovorí a koná sa najviac pri téme kvót," poznamenal Lajčák.

Slovenská vláda trvá na princípe dobrovoľnosti. "Kvóty naozaj nemajú nič spoločné s riešením problému," upozornil minister.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Rehoľníčky si pripomenuli 65. výročie pokusu o ich likvidáciu

Rehoľníčky si pripomenuli 65. výročie pokusu o ich likvidáciu

Rehoľné sestry a ďalší pamätníci si v sobotu v Bratislave zaspomínali na to, ako komunisti pred 65 rokmi (august 1950) násilne vyviezli rehoľné sestry z kláštorov. Pred 65 rokmi sa komunisti pokúsili zničiť mužské a ženské rehole. Foto - TASR/Štefan Puškáš Pietna spomienka pri príležitosti 65. výro...

Pri požiari v centre Paríža zomrelo osem ľudí, medzi nimi i dve deti

Pri požiari v centre Paríža zomrelo osem ľudí, medzi nimi i dve deti

Ôsmi ľudia vrátane dvoch detí zomreli pri mohutnom požiari, ktorý dnes nadránom zachvátil obytnú budovu v centre Paríža. Podľa francúzskeho denníka Le Parisien ide o najväčší požiar za uplynulých desať rokov. Požiar vypukol ráno o 04.30 h v horných poschodiach šesťposchodového bytového domu na ulici...

Denník Svet kresťanstva