Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2020, 17:25

Dvaja ruskí diplomati, ktorých vyhostila Česká republika, opustia Prahu v nedeľu

Česká vláda ich vyhostila v súvislosti s tzv. ricínovou kauzou. Ruské veľvyslanectvo krok českej vlády v piatok označilo za nepriateľský s tým, že ide o provokáciu.

Pre agentúru TASS to v sobotu potvrdil námestník šéfa ruskej štátnej agentúry Rossotrudničestvo Michail Brjuchanov.

"Z Prahy odídu 7. júna a zamieria do Moskvy. Našli sme spôsob, ako ich dostať z Českej republiky do Ruska," povedal Brjuchanov. V piatok pritom uviedol, že v súvislosti obmedzeniami zavedenými v dôsledku koronavírusovej pandémie nie je jasné, ako sa vyhostení zamestnanci agentúry Rossotrudničestvo vrátia do Moskvy.  

Vyhostiť dvoch ruských diplomatov sa Česká republika rozhodla v reakcii na vyšetrovanie úniku informácie o tom, že na jej územie prišiel agent ruských tajných služieb s jedom ricín, ktorého bezpečnostné úrady vyhodnotili ako riziko pre pražského primátora Zdeňka Hřiba, starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa a starostu mestskej časti Řeporyje Pavla Novotného.

Tieto informácie, ktoré českým tajným službám posunul jeden zo zamestnancov ruského veľvyslanectva, však boli vymyslené, čo podľa Babiša poškodilo česko-ruské vzťahy a bezdôvodne zaťažilo bezpečnostné zložky.

Aféra prepukla po tom, čo týždenník Respekt napísal, že podľa informácií českých tajných služieb do Prahy pricestoval ruský agent, ktorý plánuje otráviť troch českých politikov ako odplatu za podporu krokov, ktoré nahnevali Moskvu - vrátane odstránenia sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva z jedného z pražských námestí. Zmienená trojica českých politikov a ich rodiny odvtedy majú policajnú ochranu.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť