Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2020, 13:57

Prezidentka nepovedala, či by Lipšica vymenovala za šéfa prokuratúry

Prezidentka nepovedala, či by Lipšica vymenovala za šéfa prokuratúry

Zuzana Čaputová. FOTO TASR - Martin Baumann

„Môžem vymenovať aj nevymenovať zvoleného kandidáta, ak mám na to závažné dôvody, samozrejme, môže to byť potom preskúmané Ústavným súdom. No budem citlivo posudzovať všetky okolnosti,“ uistila v rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy.

Ku konkrétnym menám kandidátov na post generálneho prokurátora sa prezidentka Zuzana Čaputová bude vyjadrovať až vtedy, keď bude mať tieto mená na stole. Hlava štátu to uviedla v rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Priznala, že s niektorými menami "môžu byť spojené záťaže". Zdôraznila, že vývoj vníma veľmi citlivo z pohľadu dôležitosti, ktorý má výber šéfa generálnej prokuratúry pre budúcnosť krajiny.

"Je tu šanca na zvolenie silnej, dobrej a nezávislej osobnosti, ktorá je dôležitá aj dôvodu kľúčového prvku – budovania dôvery spoločnosti v justičné orgány," povedala prezidentka.

Poukázala na to, že podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR má prezident právomoc byť spolutvorcom pri kreovaní funkcie generálneho prokurátora. "Môžem vymenovať aj nevymenovať zvoleného kandidáta, ak mám na to závažné dôvody, samozrejme to môže byť potom preskúmané Ústavným súdom. No budem citlivo posudzovať všetky okolnosti," uistila v rozhlasovej diskusii.

Víta zároveň každý priestor na odbornú diskusiu v tejto otázke. Poukázala tiež na to, že téma generálnej prokuratúry by sa nemala zužovať len na výber šéfa justičného orgánu.

"Je dôležité pozrieť sa na reformu celého systému prokuratúry, je tu napríklad otázka disciplinárneho konania, možnej rekonštrukcie rady prokurátorov a ďalšie súvisiace témy, ktoré vplývajú na zvýšenie transparentnosti a dôvery voči prokuratúre," dodala.

Vláda má legitimitu na to, aby rozhodla o 13. dôchodkoch

Hoci rušenie opatrení v sociálnej oblasti si prezidentka nevie predstaviť, priznáva, že v prípade 13. dôchodkov má vláda SR v súčasnej situácii spôsobenej pandémiou nového koronavírusu legitimitu zanalyzovať, či sa budú vyplácať alebo bude potrebné od nich upustiť.

Poukázala na to, že zákon o 13. dôchodkoch prijal parlament ešte pred koronakrízou a neštandardným spôsobom. "To bol dôvod môjho podnetu na Ústavný súd," pripomenula Čaputová. Zároveň zdôraznila, že zákon podpísala, keďže po dôkladných konzultáciách s expertmi vyhodnotila obsah podporného opatrenia a jeho zámer ako dôvodný.

Inzercia

"Samozrejme, teraz sme v úplne inej situácii a je úplne legitímne, aby vláda vyhodnotila, či toto opatrenie ponechá alebo zruší," povedal Čaputová, pričom priznala, že do záležitosti môže prehovoriť aj konanie vedené Ústavným súdom. "V konečnom dôsledku môže viesť aj k zrušeniu tejto právnej normy," upozornila prezidentka.

V rozhlasovej diskusii však zvýraznila pozornosť, ktorú by mali venovať spoločnosť a vedenie krajiny zraniteľným skupinám vrátane seniorov. Čaputová to vníma ešte výraznejšie v kontexte situácie, do ktorej dostala nielen Slovensko pandémia nového koronavírusu.

"Starostlivosť a pozornosť venovaná seniorom, podmienkam, v ktorých žijú, sa môže zúročiť v momentoch, keď je potrebné zvládnuť problém ako šírenie infekcie," zvýraznila. "Investície do seniorov sa stávajú investíciou do celej spoločnosti," dodala prezidentka.

Politické nominácie sú podľa prezidentky v poriadku

Ak má vláda zodpovedať za efektívne vykonávanie svojich rozhodnutí aj na lokálnej a miestnej úrovni, je logické, že hľadá ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť a žiadať od nich príslušnú zodpovednosť. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla s tým, že takto postupovali aj predchádzajúce vlády.

"Nie je nič neštandardné, ak sa takýmto spôsobom pristupuje k výberu šéfov okresných úradov," dodala Čaputová v časti diskusie, ktorá sa týkala rizika účelových politických nominácií. V prípade odvolávania šéfov štátnych inštitúcií si myslí, že niektoré razantné kroky súčasnej vlády boli absolútne opodstatnené vzhľadom na vážne podozrenia, ktoré sa v prípade niektorých predstaviteľov štátnych firiem objavili.

"Je v každom prípade dobré, ak sú pri odvolávaní a zmenách na postoch vedúcich štátnych inštitúcií uvedené dôvody, prečo k zmene dochádza, aby neboli pochybnosti o účele tohto kroku," skonštatovala prezidentka.

"Samozrejme, tam, kde je poverenie dočasné, je potrebné využiť tento termínovaný mandát na prípravu transparentného výberové konania, ktoré umožní vybrať najlepšieho uchádzača," dodala hlava štátu.

Dnes treba vedieť