Na Slovensku zrealizovali v roku 2019 rekordný počet – 259 transplantácií
Takmer 200 z nich sa týkalo transplantácie obličiek.
Na tlačovej konferencii to pri príležitosti sobotňajšieho Svetového dňa transplantácií uviedli minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a odborníci na transplantácie.
Šéf rezortu zdravotníctva zvýraznil fakt, že i v tomto roku má ministerstvo záujem podporou zintenzívniť darcovský a transplantačný program a prekonať minuloročné čísla, a to aj napriek pandémii nového koronavírusu. "I počas pandémie sa nezastavila transplantačná aktivita, uskutočnilo sa desať transplantácií, z toho 15. mája hneď osem," informoval minister.
Prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa spresnil, že z 259 transplantácii uskutočnených v SR bolo takmer 200 transplantácií obličiek, 21 transplantácii srdca a 41 pečene.
"Napriek rekordným číslam je stále na listine čakateľov signifikantný počet pacientov, ktorí čakajú na náhradný orgán," upozornil. Z 313 čakateľov je väčšina tých, ktorí potrebujú novú obličku, na transplantáciu srdca čaká 36 pacientov, sedem na transplantáciu pečene a rovnako je sedem čakateľov na náhradu pľúc, tento zákrok sa však v SR nevykonáva.
Hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina zvýraznil zvýšený počet darcov orgánov – 100 vhodných orgánov na transplantáciu orgánov sa týkalo mŕtvych darcov a 21 živých darcov.
"Je to rekordné číslo, od ktorého sa odvíja napokon aj rekordný počet transplantácií," upozornil. Poukázal zároveň na to, že Slovensko sa posunulo v rebríčku transplantačnej aktivity európskych krajín. "Už nie sme na chvoste ako v minulosti, predbehli sme Nemecko, dostali sme sa na úroveň Fínska či Švajčiarska," dodal.
Zvyšovať záujem o darcovstvo a celkovo povedomie o dôležitosti darcovského a transplantačného programu pomáhajú podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre orgánové transplantácie Zuzany Žilinskej mediálne kampane, ktoré zapájajú do témy nielen pacientov a medicínskych pracovníkov, ale aj laickú verejnosť.
"Čím viac budeme všetci vedieť o darcovstve a transplantácii a budeme vnímať, že je to prostriedok záchrany života ľudí, ktorí nemajú inú možnosť, ako dostať náhradný orgán, tým ľahšie sa bude rozvíjať odberový a transplantačný program," upozornila.
I preto tohtoročnou témou v kampani Sedem životov, ktorá sa realizuje od roku 2015, je myšlienka o čiare života. "Ideou je ukázať, že darcovstvom orgánov poskytujeme možnosť predĺžiť život niekomu inému," objasnila Žilinská.
Dnes treba vedieť
Počet úmrtí na koronavírus v Británii klesol v priebehu tohto týždňa o 41 percent. Krajina tiež zaznamenala najrýchlejší pokles v počte hospitalizácií. Informoval o tom minister zdravotníctva Matt Hancock, ktorý považuje nové údaje za potvrdenie toho, že očkovací program v krajine funguje. (tasr)
Bezpečnostná rada OSN zrušila plány na vydanie vyhlásenia požadujúceho ukončenie násilia v etiópskom regióne Tigraj, a to z dôvodu odporu Číny a Ruska, informovala v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov. (tasr)
Ľudia usporili počas pandémie takmer tri bilióny dolárov, odhaduje Bloomberg Economics. Tento objem financií vytvára obrovský potenciál na výrazné zotavenie hospodárstva z recesie vyvolanej koronakrízou, tvrdí ekonomický portál. (tasr)
Koaličná kríza
Matovič obvinil Sulíka z rozvracania vlády, Krajčího si chváli
Sulík spraví všetko pre to, aby vláda padla, ako to urobil v prípade Radičovej vlády, vyhlásil Matovič. Podľa predsedu SaS klame.
Petra Vlhová skončila druhá v slalome v Jasnej, triumfovala Shiffrinová
Slovenská lyžiarka skresala manko na líderku celkového poradia Svetového pohára Laru Gutovú-Behramiovú, za Švajčiarkou zaostáva už iba o 107 bodov.
Na darknete sa predávajú vakcíny proti covidu od 200 eur, môžu byť falošné
Experti preskúmali 15 predajných miest na darknete a našli ponuky na tri hlavné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, od spoločností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna.
Nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko prijme do svojich nemocníc slovenských pacientov s koronavírusom, informoval minister zahraničia Ivan Korčok. Prvých slovenských pacientov previezli tento týždeň aj do nemocnice v Gorliciach na juhovýchode Poľska.
Slovensko ďakuje Nemecku a spolkovej krajine Severné Porýnie Westfálsko za to, že prijmú na urgentné ošetrenia vo svojich nemocniciach slovenských korona pacientov. Ambulantné lietadlo dnes pristane v Dortmunde. Vďaka nemeckým priateľom za túto pomoc v núdzi.
— Ivan Korcok (@IvanKorcok) March 6, 2021
Čína plánuje vybudovať „polárnu Hodvábnu cestu“ na prepravu nákladu do Európy
Krajina hľadá zdroje lukratívnych nerastných surovín a tiež potenciálne nové námorné trasy v arktických oblastiach, keďže ľadová pokrývka ustupuje v dôsledku stúpajúcich teplôt na Zemi.
SaS odmieta špekulácie o budúcej spolupráci s Pellegriniho Hlasom
Štýl vládnutia Igora Matoviča je podľa Richarda Sulíka neudržateľný, no otvorenie diskusie o rekonštrukcii vlády neznamená, že strana chce predčasné voľby.
Aj v Komárne sú dni, keď na oddelení zomrú šiesti pacienti. A nie je ich málo. Nielen záchranári, ale i zdravotné sestry prežívajú náročné obdobie. Často vraj aj plačú, pretože ich 50-roční pacienti prosia o to, aby nezomreli. Lebo majú doma ešte deti, o ktoré sa musia postarať. Viac v reportáži zo sanitky.