Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. august 2015

Luxemburské predsedníctvo EÚ zvoláva o dva týždne summit venovaný migrantom

Luxembursko, ktoré predsedá Európskej únii (EÚ), zvoláva na 14. septembra ministerskú schôdzku venovanú prílevu migrantov, informovala agentúra Reuters.       Luxemburské predsedníctvo vo vyhlásení vysvetlilo, že fenomén migrácie vnútri i mimo EÚ v poslednom období nadobudol nebývalé rozmery. Cieľom...

Luxembursko, ktoré predsedá Európskej únii (EÚ), zvoláva na 14. septembra ministerskú schôdzku venovanú prílevu migrantov, informovala agentúra Reuters.      

Luxemburské predsedníctvo vo vyhlásení vysvetlilo, že fenomén migrácie vnútri i mimo EÚ v poslednom období nadobudol nebývalé rozmery. Cieľom schôdzky na úrovni ministrov spravodlivosti a vnútra bude posúdiť celkovú situáciu a politické kroky, ku ktorým už došlo, a prerokovať ďalšie opatrenia na posilnenie reakcie Európy.

Lídri EÚ pritom tento týždeň vyhlásili, že Európska únia tvárou v tvár ľudskému utrpeniu na svojich hraniciach zlyhala, dodáva Reuters. Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová v piatok vyhlásila, že na mimoriadne stretnutie ohľadom riešenia utečeneckej krízy, ak to bude potrebné, sú pripravení aj lídri Európskej únie. Dodala, že ministri vnútra členských krajín EÚ už momentálne intenzívne pracujú na hľadaní vhodných riešení krízy.

Veľký šok a zdesenie vyvolal prípad z uplynulého štvrtka, keď sa v chladiarenskom aute odstavenom na rakúskej diaľnici z Maďarska do Viedne našli telá 71 udusených migrantov vrátane žien a detí.

EÚ už dlhý čas zápasí s prílevom utečencov, predovšetkým z krajín Blízkeho východu a severnej Afriky, ktorí sa na plavbu cez Stredozemné more vydávajú za pomoci prevádzačov na vratkých a preplnených člnoch. Pri pokusoch dostať sa do Európy plavbou na preplnených či vratkých člnoch prišlo od začiatku tohto roka o život viac ako 2300 ľudí. Podľa štatistiky Medzinárodnej organizácie pre migráciu sa za celý vlaňajší rok vo vodách Stredozemného mora utopilo 3279 ľudí.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.