Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. august 2015

Saudská Arábia začala s prelomovou registráciou kandidátok pre miestne voľby

V Saudskej Arábii sa začala registrácia kandidátov pre decembrové voľby do miestnych orgánov, v ktorých prvýkrát v dejinách kráľovstva môžu kandidovať a voliť aj ženy, informovala agentúra DPA. Kým progresívne orientovaní politici a bojovníčky za práva žien túto novinku považujú za nedostačujúcu, ko...

V Saudskej Arábii sa začala registrácia kandidátov pre decembrové voľby do miestnych orgánov, v ktorých prvýkrát v dejinách kráľovstva môžu kandidovať a voliť aj ženy, informovala agentúra DPA.

Kým progresívne orientovaní politici a bojovníčky za práva žien túto novinku považujú za nedostačujúcu, konzervatívci ju označujú za neprijateľnú a za prejav nežiaduceho vplyvu Západu.

Saudskoarabky môžu oznámiť a podať svoju kandidatúru do polovice septembra. Decembrové voľby do miestnych orgánov budú súčasne prvé, v ktorých budú ženy môcť aj hlasovať. Registrácia voličiek sa začala 22. augusta a koná sa v centrách, do ktorých muži nemajú prístup.

Saudská Arábia je konzervatívnym moslimským kráľovstvom, kde ženy nemôžu pracovať, cestovať či vlastniť pas bez súhlasu hlavy rodiny - otca či manžela. Nesmú ani šoférovať autá.

Zosnulý kráľ Abdalláh v roku 2011 povolil, aby ženy v roku 2015 mohli voliť a kandidovať vo voľbách do miestnych orgánov. Vysvetlil vtedy, že odmieta marginalizáciu ženy v saudskoarabskej spoločnosti. V roku 2013 presadil aj kvóty na zastúpenie žien v nevolenom konzultatívnom národnom zhromaždení, keď pre ne vyhradil 30 miest 150-členného zboru.

Inzercia

Kráľ Salmán, ktorý nastúpil na trón po Abdalláhovej smrti, vyvoláva u analytikov a politológov dohady, či bude pokračovať v opatrných reformách svojho predchodcu.

Podľa miestneho denníka al-Haját záujem kandidovať vo voľbách do miestnych samospráv prejavilo asi 200 žien.

V decembrových voľbách voliči zvolia dve tretiny miestnych zastupiteľstiev, zvyšnú tretinu delegujú úrady.

TASR

Odporúčame

Proti posilňovaniu úlohy armády protestovalo v Tokiu 120-tisíc ľudí

Proti posilňovaniu úlohy armády protestovalo v Tokiu 120-tisíc ľudí

Približne 120 000 ľudí sa zhromaždilo v uliciach okolo sídla japonského parlamentu v tamojšej metropole Tokio na proteste proti kontroverzným bezpečnostným zákonom, ktoré sú podľa kritikov v rozpore s pacifistickou ústavou krajiny. Návrhy zákonov pochádzajú z dielne kabinetu premiéra Šinzóa Abeho a ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.