Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
31. august 2015

Pôrod ako náboženstvo (názor)

Mamičkovské časopisy, ale už aj mienkotvorné periodiká otvárajú vo veľkom tému slovenského pôrodníctva. Časopis .týždeň nedávno zverejnil sériu článkov o pôrodoch, z ktorých mohla dostať nejedna budúca mamička ak nie depresiu, tak prinajmenšom bojovú náladu proti celému „cechu“ gynekológov. ...

Pôrod ako náboženstvo (názor)

Mamičkovské časopisy, ale už aj mienkotvorné periodiká otvárajú vo veľkom tému slovenského pôrodníctva. Časopis .týždeň nedávno zverejnil sériu článkov o pôrodoch, z ktorých mohla dostať nejedna budúca mamička ak nie depresiu, tak prinajmenšom bojovú náladu proti celému „cechu“ gynekológov.

 

Na archívnej fotke je prvý Bratislavčan kalendárneho roka 1985. (Foto TASR - Amand Absolon)

Je to pochopiteľné, silné ročníky zo 70. a 80. rokov práve rodia a takto si to vonkoncom nepredstavovali. Veď túto neopakovateľnú udalosť zažijú raz, najviac dvakrát, a preto sa na ňu treba náležite pripraviť. Tieto ženy majú dnes medzi tridsiatkou a štyridsiatkou, za sebou solídne vzdelanie, zvyknuté overovať si všetko z rôznych zdrojov – či už ide o zdravú stravu, fit život alebo vzťahy. Na pôrod sú teda dokonale pripravené, majú prelúskané všetky fóra, na youtube napozerané všetky varianty a presne vedia, čo chcú a čo nie.

Pre mnohé je to vôbec prvá hospitalizácia v nemocnici a namiesto extázového zážitku prichádza kruté vytriezvenie. Ako je to možné, veď absolvovali predpôrodnú prípravu, zaplatili si špičkového pôrodníka a pripravili mu trojstranový manuál požiadaviek - takzvaný pôrodný plán. A zrazu premožené dovtedy nepoznanou bolesťou, strácajú sebakontrolu a pôrod pokračuje nečakaným samospádom. Úprimne, nechcela by som byť v dnešnej dobe gynekológom. Od pôrodníka sa dnes vyžadujú priam zázraky – aby bol prvotriednym odborníkom k dispozícii 24 hodín na telefóne a ešte psychológom, pripraveným riešiť každú obavu nastávajúcej mamičky, a to v limitoch slovenského zdravotníctva.

Prečítajte si:
rozhovor s gynekológom: Dnešný trend? Rodiť na Marse

Zdieľať

Neumenšujem potrebu verejného tlaku na zlepšovanie podmienok v našich nemocnicach i na samotných lekárov. Nech sa porovnávajú v profesionalite s kolegami zo zahraničia, nech sa vyžaduje zlepšenie vybavenia pôrodných sál či izieb, nech sa zlepšuje prístup k rodičke a jej novonarodenému dieťatku. Ale nezabúdajme na to, že je to len pôrod. Áno, len ten jediný a od večnosti nemenný spôsob, ako človek prichádza na tento svet.

Nikdy som nepočula svoju mamu sťažovať sa na to, ako ťažko ma musela priviesť na svet. Až ako dospelá som z nej vytiahla, že ma rodila celý deň, bez epidurálky či iných utišujúcich liekov, na izbe ležala s ďalšími siedmimi mamičkami a otec sa o mojom narodení dozvedel len cez telefón. Napriek tomu na to spomína ako na jeden z najsilnejších zážitkov vo svojom živote.

Inzercia

A dobrovoľne si to zopakovala štyrikrát. Nie som zástancom doslovného vypĺňania biblických proroctiev, že človek musí prísť na svet v bolestiach. Keď veda umožnila pomôcť žene ich utlmiť, prečo nie. Ale treba si pripustiť, že pôrod je obeta, nie je len o žene, že ide v prvom rade o dieťa, ktoré sa pýta na svet.

"Pôrod je aj niečo medzi nebom a zemou, medzi matkou a dieťaťom. Život sa presných plánov nedrží."

Zdieľať

Ďalším novodobým fenoménom je pôrodná turistika. To znamená, že napríklad mamička z Bratislavy, ktorá si na internetových fórach zistila, že jej pôrodný plán do bodky splnia v Trenčíne či v českom pohraničí alebo dokonca vo Viedni, neváha cestovať niekoľko hodín s kontrakciami, a ak je majetnejšia, zajedná si aj hotelovú izbu v blízkosti vysnívanej nemocnice, aby mohla porodiť do vody alebo byť s manželom na izbe počas celého pobytu v nemocnici. Fajn, je to riskantné, ale za dobrý pocit ženy to stojí. A naozaj to za to stojí?

Neexistuje medicínsky odbor, ktorý je dnes viac pod tlakom verejnosti ako gynekológia. Samozrejme, jej „klienti“ sú ľudia v najlepšom produktívnom veku, ktorí očakávajú prvotriedne služby a s doktorom, ak si ho zajednajú na pôrod, sú akoby v obchodnom vzťahu, plus im ide o to najcennejšie v živote, o ich deti. Chápala by som, ak by išlo o súkromné kliniky. Tie si však mnohí uvedomelí rodičia nezvolia, lebo tušia riziká v prípade komplikácií, na ktoré sú vo veľkej štátnej nemocnici lepšie vybavení.

Priala by som však mnohým budúcim rodičom, nech sa pred pôrodom prejdú po celej nemocnici, nech si dajú odbočku na neurológiu či geriatriu, nedajbože na paliatívu. A pochopili by, že o komfort starcov či umierajúcich sa nikto nezaujíma a nikdy nezaplnia stránky časopisov. Po takejto prehliadke celej nemocnice by pochopili, že gynekológia je na pomery slovenského zdravotníctva ťažký nadpriemer.

Pôrodný plán vyjde asi máloktorej žene, ale nielen preto, žeby pôrodník nebol ochotný. Pôrod je aj niečo medzi nebom a zemou, medzi matkou a dieťaťom, život sa presných plánov nedrží.

Zuzana Hanusová

Odporúčame

Gynekológ: Dnešný trend? Rodiť na Marse

Gynekológ: Dnešný trend? Rodiť na Marse

Prekvapivé štatistiky o poklese užívania antikoncepcie skrývajú aj nové fakty, ktoré za oficiálnymi číslami nenájdete. Hormonálna antikoncepcia vážne ovplyvňuje organizmus žien a dokonca i mužov, napriek tomu je desaťročia spoločensky tolerovaná, tvrdí gynekológ a pôrodník Marek Dráb, s ktorým sme h...

Sociológ: Matky si želajú zmenu rodinnej politiky

Sociológ: Matky si želajú zmenu rodinnej politiky

Skončí sa fenomén trojročnej rodičovskej dovolenky? Ako sa rozhodujú dnešné slovenské matky? Pokračujeme v našej téme, či je lepšie ostať s deťmi doma, alebo kombinovať výchovu najmenších detí s prácou. O trendoch a preferenciách dnešných rodín sme sa rozprávali so sociológom Danielom Gerberym z Inš...

S deťmi či do roboty? S deťmi do roboty!

S deťmi či do roboty? S deťmi do roboty!

Dnes je v móde návrat k prírode nielen v stravovaní, ale aj v starostlivosti o dieťa. Indiáni v pralese nemajú škôlky, dieťa sprevádza matku pri všetkých denných činnostiach, pricucnuté na prsníku, spokojne sa nosiac v šatke, pozoruje svet. Naše babičky chodili na pole s dieťaťom v šatke. Ja chodím ...