Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. august 2015

Islamský štát zničil alebo vážne poškodil ďalší chrám starobylej Palmýry

Militanti Islamského štátu (IS) zničili v starobylom sýrskom meste Palmýra časť Chrámu boha Béla, informovalo včera Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) s tým, že rozsah škôd zatiaľ nie je známy. Informovala o tom agentúra Reuters. Iné zdroje tvrdia, že islamisti zničili celý chrám,...

Militanti Islamského štátu (IS) zničili v starobylom sýrskom meste Palmýra časť Chrámu boha Béla, informovalo včera Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) s tým, že rozsah škôd zatiaľ nie je známy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Iné zdroje tvrdia, že islamisti zničili celý chrám, ktorý je považovaný za najrozsiahlejší monumentálny komplex Palmýry. Agentúra AP citovala svedectvo miestneho obyvateľa, ktorý sa predstavil ako Násir - podľa neho bol chrám "úplne zničený" pri "mohutnom výbuchu", ku ktorému došlo dnes popoludní. Podľa jeho slov stáť zostal jediný múr chrámu.

Bélov chrám sa nachádza v tesnej blízkosti antického mesta, pričom k jeho bráne ústila kolónami lemovaná hlavná cesta mesta. Chrám je bohato zdobený a veľmi dobre zachovaný až do dnešných čias. Minulý týždeň sa objavila informácia, že islamisti zničili Baalšamínov chrám, ktorý bol menší ako Bélov, ale rovnako dobre zachovaný.

Zničenie Baalšamínovho chrámu potvrdili aj družicové snímky. Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá Palmýru zapísala na zoznam svetového kultúrneho dedičstva, tento akt označila za vojnový zločin.

Chrám boha Baalšamína bol postavený takmer pred 2000 rokmi a explózia vážne poškodila jeho vnútornú časť. Takisto spôsobila zrútenie okolitých stĺpov. UNESCO označilo chrám za symbol historickej a kultúrnej rozmanitosti Sýrie, ktorú sa Islamský štát podľa UNESCO snaží vymazať z povedomia ľudí.

Zničenie chrámu nasledovalo po tom, ako IS odrezal hlavu 82-ročnému archeológovi Chálidovi Asaadovi, ktorý sa štyri desaťročia staral o veľkolepé zrúcaniny z čias Rímskej ríše v Palmýre. Islamisti potom Asaadovo telo zavesili na stĺp z čias Rímskej ríše na námestí v centre Palmýry.

Inzercia

IS, ktorý ovláda rozsiahle územia v Iraku aj Sýrii, dobyl púštne mesto Palmýra od vládnych síl v máji, ale spočiatku staroveké pamiatky nepoškodzoval ani neničil. Zlikvidovali len niekoľko menších svätýň s tvrdením, že ich návštevníci by sa tam mohli oddávať pohanským rituálom, čo islamisti považujú za rúhanie.

IS vraždí ľudí, ktorých obviňuje z podporovania vlády, v starovekom amfiteátri v Palmýre, informovali aktivisti.

Palmýra je preslávená tým, že sa v nej nachádzajú niektoré z najrozsiahlejších a najlepšie zachovaných zrúcanín z obdobia Rímskej ríše na svete.

TASR

Odporúčame

Proti posilňovaniu úlohy armády protestovalo v Tokiu 120-tisíc ľudí

Proti posilňovaniu úlohy armády protestovalo v Tokiu 120-tisíc ľudí

Približne 120 000 ľudí sa zhromaždilo v uliciach okolo sídla japonského parlamentu v tamojšej metropole Tokio na proteste proti kontroverzným bezpečnostným zákonom, ktoré sú podľa kritikov v rozpore s pacifistickou ústavou krajiny. Návrhy zákonov pochádzajú z dielne kabinetu premiéra Šinzóa Abeho a ...

Spisovateľ Frederick Forsyth bol agentom MI6

Spisovateľ Frederick Forsyth bol agentom MI6

Britský spisovateľ Frederick Forsyth bol vyše 20 rokov agentom britskej rozviedky MI6. Prezradil to vo svojej novej autobiografii The Outsider: My Life in Intrigue, informovala dnes spravodajská stanica BBC. Forsyth (77), bývalý novinár, ktorý pracoval pre BBC aj agentúru Reuters, si získal uznanie ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.