Dobrodružstvá Huckleberryho Finna

Chcete sa vrátiť do detských čias a vyviesť nezbednosti, ktoré ste ako dieťa nikdy nevyviedli? Tak si prečítajte Dobrodružstvá Huckleberryho Finna od Marka Twaina.

Ernest Hemingway povedal: „Celá moderná americká literatúra vychádza z knihy Marka Twaina Huckleberry Finn...všetko americké písanie pochádza z nej. Predtým nebolo nič. Odvtedy nebolo niečo také dobré.“

V internetovej encyklopédii Wikipedia sa píše, že v strede kariéry Twain v Huckleberry Finnovi skombinoval bohatý humor, masívny príbeh a spoločenskú kritiku spôsobom unikátnym v svetovej literatúre.

Huckleberry Finn je synom miestneho povaľača, vstupuje do bandy, s ktorou prepadnú karavánu španielskych kupcov a bohatých Arabov. Huck ujde otcovi, skrýva sa, na svojich potulkách stretá černocha Jima. Na svojej púti po rieke naďabia na “vojvodu” a “kráľa”. Sú to podvodníci mazaní všetkými masťami. Ale aj na takých príde mráz… :-) No a v ťažkej chvíli, keď mohol byť Huck prezradený a objavený, pomáha mu najlepší kamarát Tom Sawyer. Im sa podarí uchrániť rodinu, u ktorej bývali, od okradnutia. Napínavých a vzrušujúcich okamihov je však v tomto diele ďaleko viac.

“Tom je už dávno zdravý, tú guľku nosí na hodinkovej retiazke ako prívesok a každú chvíľu pozerá na hodinky, koľko ukazujú. Ďalej už nemám o čom písať a ukrutne sa teším, lebo keby som bol vopred vedel, aká je to oštara napísať knihu, ani za nič by som sa nebol na to dal. Druhý raz, veru, nič také nezačnem. Tak sa mi vidí, že čoskoro ufujazdím na Indiánske teritórium, a to ešte prv než Tom s Jimom, lebo teta Sally sa zberá prijať ma za svojho a civilizovať ma – a to by som nezniesol. Už som to skúsil.”

Matúš Demko

Dobrodružstvá Huckleberryho Finna v angličtine TU.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo