Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Tlačové správy
04. jún 2020

Kríza ovplyvnila aj obchodovanie s deťmi. Zostávajú odložené v skladoch

Bezdetní rodičia, ale aj páry si vo veľkom objednávajú vynosenie detí u náhradných matiek.

Kríza ovplyvnila aj obchodovanie s deťmi. Zostávajú odložené v skladoch

Za obrázkom pomoci a altruizmu sa skrýva priemyselná výroba detí páchajúca množstvo utrpenia.

V článku približujem:

• príbeh dievčatka, ktoré si rodičia objednali a odmietli,
• ako sa deti stali komoditou na obchodovanie,
• že okrem mnohých legitímnych právach sa tu podsúva fiktívne právo na dieťa.

Svet pred pár dňami obletela fotografia, ako pandémia zasiahla do jedného z odvetví priemyslu na Ukrajine. Plné sklady tovaru, ku ktorému sa pre zavreté hranice zrazu nedostali zahraniční zákazníci.

Takto nejako by vyzerali riadky, ak by ste čítali ekonomické správy o výkone hospodárstva u našich východných susedov. Lenže reč je o novorodencoch!

O deťoch, ktoré si zahraničné páry objednali u náhradných matiek na Ukrajine. Pre koronakrízu si ich však nemohli prísť vyzdvihnúť. Päťdesiat detí preto skončilo v hale jedného kyjevského hotela.

Klinika, kde prišli na svet, argumentuje, že starostlivosť o ne v hoteli je v cene. Rovnako tak video-“hovor“ s objednávateľmi. Fotku s päťdesiatimi postieľkami zverejnili len preto, aby prinútili štátne orgány urobiť niečo so zákazom vstupu cudzincov do krajiny. Odhalili však len krutú pravdu – novorodenci museli ísť v čase, keď potrebujú materinské pritúlenie, do skladu.

Dievčatko je choré, umožnite mu nájsť pokoj

Po zákaze takzvaného surogátneho materstva (u nás známeho aj ako náhradné materstvo) vo viacerých ázijských krajinách sa práve Ukrajina stala európskou „továrňou na deti“. Pre záujemcov z celého sveta, a len s minimálnymi pravidlami, ktoré sa navyše nedodržiavajú. 

Obhajcovia tejto formy rodenia detí argumentujú altruizmom či dokonca vzájomnou ľudskou pomocou. Takto to naozaj aj vyzerá na letákoch kliník umelého oplodnenia, ktoré ho poskytujú. Ale realita ukazuje tvrdý biznis, kde si zákazník za svoje peniaze žiada dokonalý tovar. Výstupnou „kontrolou kvality“ neprejdú deti, ktoré sa narodili predčasne či so zdravotným postihnutím. 

Americká televízia ABC vlani priniesla rozsiahlu reportáž svojej európskej korešpondentky o osude trojročnej Bridget. Dievčatka, ktoré si u ukrajinskej náhradnej matky objednal americký pár. Po jej predčasnom príchode na svet o ňu 61-ročná Američanka s o dvadsaťdva rokov mladším partnerom stratili záujem. Sprostredkovateľská agentúra v Kyjeve im totiž sľúbila dokonalé dieťa a za také si nechala aj zaplatiť.

Náhradné materstvo je biznis. Za obrázkami šťastných rodičov s vytúženým dieťaťom sú aj tie zúfalé – s pošliapanou ľudskou dôstojnosťou, odhodenými a mŕtvymi novorodencami, neraz trpiacimi ženami, ktoré vynosili a porodili dieťa, ale musia sa ho vzdať. Zdieľať

Za náhradnú matku si americkí rodičia vybrali utečenku z Donecka. Kvôli vojne musela spolu s manželom opustiť domov na východe krajiny a v utečeneckom tábore zostali úplne bez príjmu. Poskytnutie „maternice na prenájom“ im v núdzi prišlo ako vhodné riešenie. V 25. týždni však začala mladá Ukrajinka, čakajúca napokon dvojičky, krvácať. Musela podstúpiť akútny cisársky rez. Chlapček zomrel ihneď po pôrode. Osemstogramová Bridget prežila.

Inzercia

Po piatich mesiacoch prišiel z USA právne overený list, objednávatelia žiadali ukrajinských lekárov, aby dievčatko odpojili od podporných prístrojov. „Dozvedeli sme sa, že Bridget je duševne aj fyzicky chorá, je vo vegetatívnom stave a nemá šancu stať sa normálnou osobou. Lekári nám preto radia ukončiť liečbu, aby mohla nájsť pokoj.“

Dievčatko má dnes štyri roky a pre príliš včasné narodenie trpí postihnutím. Americkí rodičia sa jej vzdali a ona čaká na ukrajinské občianstvo, ktoré jej dá aspoň nádej byť adoptovaná. 

Darujem obličku alebo porodím dieťa

Dokument ABC priniesol aj príbeh inej utečenky, ktorá zo zúfalstva prijala rolu náhradnej matky pre španielsky pár. „Môj muž mi povedal, že predá obličku. Potom som však videla na internete reklamu kliniky ponúkajúcej náhradné materstvo,“ naznačuje žena, ako rozmýšľala spoločne s manželom predtým, ako si zvolili pre zárobok úlohu náhradného materstva.

Implantovali jej tri embryá. Všetky tri jej telo prijalo, a tak ju prinútili jedno z nich potratiť. Aj v biznise robia ľudia kroky, ktoré môžu maximalizovať šancu na úspech – zisk. V tomto prípade je ním donosenie a odovzdanie živého a zdravého novorodenca. Kliniky zarábajú len na úspešných pôrodoch a zaujíma ich iba konečný produkt. Po piatich mesiacoch však musela aj ona kvôli komplikáciám podstúpiť akútny cisársky rez. Obe zvyšné deti zomreli.

Podľa informácií Denníka N stojí celý proces prenájmu maternice náhradnej matky na Ukrajine v prepočte od 30 do 60-tisíc eur. Utečenka, ktorej...

Celý text si môžete prečítať tu: https://blog.postoj.sk/55725/kriza-ovplyvnila-aj-obchodovanie-s-detmi-zostavaju-odlozene-v-skladoch

 

Viac informácií o činnosti Miriam Lexmann nájdete na www.lexmann.eu

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.