Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda Komentáre a názory
04. jún 2020

Núdzový stav

S touto témou sa nežartuje tak, ako to robí Igor Matovič

Slovenský premiér sa o núdzovom stave vyjadruje tak, akoby vôbec nechápal, o akú vážnu vec ide.

S touto témou sa nežartuje tak, ako to robí Igor Matovič

Foto: TASR/Dano Veselský

Hystérie, že Matovič sa tu snaží uchopiť moc, stoja na vode a treba ich brať skôr ako literárne fabulácie.

Ale na druhej strane treba povedať aj to, že s témou núdzového stavu premiér vo verejnej debate zaobchádza nepatrične. Za výroky, že po vypršaní núdzového stavu stačí minútu počkať a vyhlásiť ho znovu, si vykoledoval zaslúženú kritiku. A tento typ spätnej väzby bol bytostne vo verejnom záujme.

To isté platí aj pre jeho včerajší výrok, že rozhodnutie o núdzovom stave je výlučne v rukách odborníkov z krízového štábu. Zavedenie tohto opatrenia je aj politicky vážna vec. Rozhodnúť o ňom môže len vláda a tá sa za to aj musí pred občanmi zodpovedať. Hygienici z krízového štábu majú byť vypočutí, ale určite nemôžu mať žiadne rozhodovanie v rukách.

Dôvod je prostý.

Žijeme v zriadení, ktoré stojí na deľbe moci, a núdzový stav je citlivý inštrument, ktorý významne posilňuje jednu z nich. Konkrétne výkonnú moc. Preto by s ním politici, špeciálne tí vládni, nemali len tak žonglovať.

Núdzový stav vytvára vláde priestor na legálne reštrikcie základných práv a slobôd občanov. Je počas neho možné obmedziť slobodu pohybu, vlastnícke práva, ale aj politické práva, ako sú sloboda prejavu, zhromažďovania, právo na informácie či na štrajk.

Nie je preto vôbec prehnané tvrdiť, že vyhlásením núdzového stavu sa, aspoň čisto formálne, zavádza aj osobitný ústavný režim v štáte.

Aktivovanie núdzového stavu je navyše u nás pre vládu pomerne jednoduché a na rozdiel od niektorých iných krajín k tomu nepotrebuje ani súhlas parlamentu či prezidenta. Aj preto je dôležité, že vláda môže tento krok urobiť iba v prípade mimoriadnej situácie, aj to len na obmedzený čas.

Nikto netvrdí, že Matovičova vláda tento nástroj zneužívala alebo že sa tak chystá urobiť. Rovnako platí, že vyhlásenie núdzového stavu v čase pandémie bolo adekvátnym krokom.

Inzercia

Ak však premiér uvažuje o predĺžení takéhoto opatrenia, musí sakramentsky dobre zdôvodniť, že stále existuje stav, ktorý vládu k takémuto zásahu do života krajiny oprávňuje. Zdieľať

Ak však premiér uvažuje o predĺžení takéhoto opatrenia, musí sakramentsky dobre zdôvodniť, že stále existuje stav, ktorý vládu k takémuto zásahu do života krajiny oprávňuje. To, ak sa budeme držať litery zákona, znamená, že bezprostredne hrozí masívne ohrozenie zdravia a životov.

Keby však takýto stav existoval, tak by bolo len ťažko možné rušiť jednu epidemiologickú reštrikciu za druhou, vracať deti do škôl či fanúšikov na futbal. Nehovoriac o tom, že núdzový stav už odpískali aj krajiny, kde situácia s vírusom určite nie je lepšia ako u nás. Napríklad susedné Česko.

Úplne scestné sú aj úvahy nechať núdzový stav preventívne v pohotovosti pre prípad druhej vlny epidémie. Tá je, samozrejme, možná a všetci sa tohto scenára bojíme. Ale ak k nemu dôjde, núdzový stav sa dá zaviesť doslova do niekoľkých hodín.

Ponechávať kvôli tomu aktivovaný osobitný režim, s možnosťou pomerne jednoducho obmedziť základné ľudské a politické práva, znie naozaj ako dosť zlý žart.

Do tejto kategórie patrí aj to, keď premiér vlády, ktorá má v parlamente ústavnú väčšinu a v rukách všetky páky na riadenie štátu, obhajuje ponechanie núdzového stavu prevádzkovými argumentmi o zásobovaní nemocníc.

Pritom núdzový stav patrí presne k tým témam, ktoré vôbec nie sú dobrým objektom na takéto ľahkovážne vyjadrovanie. Z rozumného politika v demokratickej krajine musí sršať emócia, že v ňom vidí nutné zlo na čo najkratšie možné obdobie.

Určite by ani náznakom nemal vzbudzovať podozrenie, že aj keď núdzový stav nezneužíva, celkom si ho užíva.

 

Odporúčame