Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. august 2015

Podľa Fica migračná politika EÚ zlyhala. Kiska zdôraznil, že sa od nás veľa nežiada

Ak sa znova objaví myšlienka povinných kvót pre migrantov, Slovensko ich odmietne. Vyhlásil to dnes počas osláv 71. výročia SNP v Banskej Bystrici premiér Robert Fico a dodal, že v súvislosti s obrovskou krízou migrantov zvoláva na pondelok (31.8.) mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady. Ako preds...

Ak sa znova objaví myšlienka povinných kvót pre migrantov, Slovensko ich odmietne. Vyhlásil to dnes počas osláv 71. výročia SNP v Banskej Bystrici premiér Robert Fico a dodal, že v súvislosti s obrovskou krízou migrantov zvoláva na pondelok (31.8.) mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady.

Ako predseda vlády zdôraznil pred asi 2500 účastníkmi osláv vrátane zástupcov veľvyslanectiev a diplomatov, "európska politika, pokiaľ ide o migráciu, absolútne zlyhala". Európa čelí hrozbe nekontrolovaného prílevu utečencov z rôznych častí sveta často spojenej s ľudskými tragédiami.

"Netvárme sa, že nevidíme strach ľudí, boja sa a nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Netvárme sa, že nevidíme príčiny tohto javu a netvárme sa, že sme schopní tento problém vyriešiť tak, že všetkých prichýlime s otvorenou náručou bez ohľadu na to, či sú to ekonomickí špekulanti alebo ľudia, ktorí reálne potrebujú ochranu svojho života, zdravia a rodiny," povedal premiér.

"Ako je možné, že keď Grécko potrebuje peniaze, tak sa summit stretne za 24 hodín, ale keď zomierajú ľudia, nie sme schopní zorganizovať ho za účasti afrických krajín a povedať, u vás sa bude riešiť problém. Opätovne budeme opakovať to, čo sme hovorili na zasadnutiach európskeho summitu, situáciu treba riešiť tam, kde vznikla a nesústreďovať sa na dôsledky," konštatoval premiér.

Slovensko je pripravené pomôcť pri vytváraní bezpečnostných zón, kde budú migranti identifikovateľní a bude jasné, kto je ekonomický špekulant, pašerák, obchodník so zbraňami a kto človek, ktorý naozaj potrebuje pomoc.

Inzercia

Podľa Fica každá krajina musí mať právo vybrať si, o koho sa vie reálne postarať. "Buďme úprimní, veď my nie sme schopní integrovať vlastných rómskych spoluobčanov, ktorých máme státisíce, tak ako môžeme integrovať ľudí, ktorí sú niekde úplne inde spôsobom života, náboženstvom."

Prezident SR Andrej Kiska si myslí, že utečencom, ktorým doma ide o život a potrebujú pomoc, by Slovensko malo v každom smere prejaviť solidaritu. Povedal to po skončení oficiálnej časti dnešných osláv 71. výročia SNP v Banskej Bystrici v reakcii na príhovor predsedu vlády Roberta Fica.

Utečenci sú podľa Kisku veľmi komplikovaná otázka. "Myslím si, že od nás, našej krajiny, sa ani tak veľa nevyžaduje. Vieme, že nie sme cieľovou stanicou. Žiadne veľké požiadavky na nás nie sú a náš príspevok k tej našej Európe, k Európskej únii je prejavenie solidarity k tým ľuďom, ktorým skutočne doma ide o život a potrebujú pomôcť," reagoval prezident.

TASR

Odporúčame

Americký politológ: Rusko nezaujíma Donbas, ale geopolitika

Americký politológ: Rusko nezaujíma Donbas, ale geopolitika

Od samotného začiatku ukrajinskej krízy bola politika Moskvy v prvom rade motivovaná geopolitickými súvislosťami, a nie samotným vývojom na Ukrajine. Tvrdí to komparatívny politológ Edward W. Walker z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Walker na svojej internetovej stránke EurasianGeopolitics.com u...