Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Konflikt v Smere Komentáre a názory
03. jún 2020

Nedočkavý Pellegrini

Zničil to, čo v Smere dokonale fungovalo

Pellegrini začal svoju novú kariéru tým, že zničil glej, ktorý dlhé roky držal Smer pokope. Ale bude ho mať čím nahradiť?

Zničil to, čo v Smere dokonale fungovalo

Foto: FB Roberta Fica

Bolo to pred pár dňami, ešte si to všetci pamätáme. V utorok 26. mája 2020 sa pred novinárov postavil Peter Pellegrini a vyzval Roberta Fica, aby z vedenia Smeru odišiel.

Urobil to v ten istý deň, len pár hodín po tom, ako Robert Fico verejne ukázal pokus o sebareflexiu a naznačil, že by mohol zmeniť aj svoju pozíciu v strane. Verejne uznal, že Smer potrebuje zmeny „vrátane môjho postavenia, môjho správania sa“. A úprimne priznal, že on už nemá kam ísť.

Ani slnko nestihlo zapadnúť, dočkal sa Pellegriniho zrady.

Pár hodín pred týmto aktom si Fico na facebooku zmenil profilovú fotku. Na jeho tvári vidno neistotu, ale aj snahu nepôsobiť ako unavený chlap. Naopak, v bielej košeli bez kravaty chce vyzerať ako muž, ktorý je skúsený, veľa toho zažil, ale vie ešte dobre čítať aj túto dobu.

Jeho tím, ktorý mu pomáha točiť videá na sociálnej sieti, neustrážil iba jedinú vec – pozadie. Zdieľať

Dáva si už pozor, aby na fotografiách a videách, ktoré zverejňuje sám, nevyzeral arogantne, spuchnuto či utrápene. Jeho tím, ktorý mu pomáha točiť videá na sociálnej sieti, neustrážil iba jedinú vec – pozadie, ktoré vidno za Robertom Ficom na videách z pracovne.

Vidíme orechový obklad, ktorý musel byť naozaj drahý. A na ňom lacná a najmasovejšie predávaná knižnica. (Na stránke Ikey sa o tomto kuse zvanom BILLY píše: „Podľa odhadov každých päť sekúnd sa niekde vo svete predá knižnica BILLY. Vskutku pôsobivé na to, že sme BILLY začali predávať v roku 1979.“)

Ale samotná knižnica nie je až taký problém. Problém sú jej poličky a haraburdy na nich. Nejaký diplom, plakety, škatuľa, model auta, retro telefón, obstarožné rádio. Bez ladu a skladu. Všetko absolútne neosobné. Vyzerá to ako z pracovne Gustáva Husáka v sedemdesiatych rokoch.

Svetoví politici mávajú pri svojich prejavoch z pracovne zvyčajne za sebou úctyhodné knižnice s knihami, ktoré ich formovali, umelecké kúsky, ktoré majú radi, a najmä fotografie svojej rodiny či priateľov. To pozadie vám povie veľa o živote, aký politik vedie.

Z tohto tu ide prázdnota. Žiadny osobný život, žiadne obľúbené knihy, obrazy, spomienky. Popri politike nebol čas na život, v ktorom sa čítajú knihy, obdivuje umenie či chodí na rodinné oslavy.

A teraz tomuto mužovi, ktorý ešte nemá ani dôchodkový vek, poviete, zbaľ sa a vypadni. V tomto bol Pellegriniho postup tvrdý. Ale najmä porušil tradičnú štábnu kultúru Smeru, ktorú Robert Fico roky budoval.

Inzercia

Ani Roberta Kaliňáka nikto neodvolal, odstúpil sám a prezentoval to ako svoje slobodné rozhodnutie. Zdieľať

Robert Fico nikdy nepotopil svojich, nikdy ich verejne neponížil a vždy im držal chrbát. Toto všetci v Smere vedeli, a preto si nevyrábal vnútorných nepriateľov. Preto sa mu strana celé dlhé roky nerozpadala. Všetci mali istotu,že predseda ich nezavrhne. A aj keď budú o nich všade kričať, že sú mafiáni a kradli, ani vtedy ich nezradí a nepodhodí médiám.

Spomeňte si: keď odchádzal z funkcie predsedu parlamentu Pavol Paška pre svoje obchody v zdravotníctve, dostal v Smere šancu odísť sám a ako obeť. Pri „dobrovoľnom“ opúšťaní funkcie vyhlásil, držiac utrápenú manželku pevne okolo pliec, že už má toho dosť a nikto mu nebude rozvracať rodinu.

Ani Roberta Kaliňáka nikto neodvolal, odstúpil sám a prezentoval to ako svoje slobodné rozhodnutie a snahu o stabilitu Slovenska. Tento muž je dodnes podpredsedom Smeru.

Podobne to bolo pri odstúpení Martina Glváča, ktorý sa skompromitoval kontaktmi s Kočnerom. Aj on sa sám vzdal funkcie podpredsedu NR SR a vyhlásil sa za obeť špinavej kampane. Robert Fico mu stál po boku, ani tohto muža nehodil cez palubu.

Taká bola štábna kultúra Smeru. Zo strany sa odchádza iba takto: bez odvrhnutia a poníženia vlastnými. Dokonca ani keď sa Marek Maďarič dištancoval od Smeru, nebol zavrhnutý.

Pellegrini je nervózny, vybudený, tlačovkuje už hádam každý deň. Zdieľať

Pellegrini však Fica verejne ponížil. A dorazila to Monika Beňová, ktorá Denníku N (teda úhlavnému nepriateľovi Smeru) úprimne akoby na káve pred najlepšou kamarátkou porozprávala, že politika už Roberta Fica spotrebovala, nemá potenciál rastu, energiu, nápady, je uzavretý pred celým svetom. A dokonca že „všetky tie psychosomatické problémy spojené s mnohými udalosťami, ktoré vníma ako negatívne, mu prinášajú aj obrovské zdravotné problémy“.

Aj keby to bola tisíckrát pravda, rozprávať verejne a vlastne svojmu nepriateľovi, že váš šéf je už psychicky nespôsobilý, to si Robert Fico nezaslúži. A už vôbec nie od Beňovej, ktorá keď sa dávala fotiť, tak v pozadí mala často jachtu alebo luxusný dom.  

No nevďak vládne svetom. Ale netrpezlivosť ruže neprináša. Pellegrini je nervózny, vybudený, tlačovkuje už hádam každý deň, bije do Matoviča, cíti príležitosť.

Pellegrini si z Fica vyrobil súpera, ktorý ho možno neporazí, ale rozkladať ho môže účinne. Pozná ho inak ako ľudia zvonka. Aj keď mu ostane len ten facebook, bude bojovať. V bielej košeli, s urputnou snahou o úsmev a pred tými policami s haraburdím.

Odporúčame