Sobotný fejtón: Fejky

Dnes  je moderné stravovať sa zdravo, a tak som ako uvedomelá žena v obchode zavítala do oddelenia s mäsom. Reku, bielkoviny musia byť. Okrem toho, aj môj manžel už dávno vie, že mi väčšiu radosť urobí poriadnym šnicľom než kyticou kvetov.

 Od predavačky som si teda pýtala nejaké kvalitné párky. Asi to neznie veľmi zdravo, ale aspoň „mäsovo“. „Tieto sú celkom dobré,“ povedala, ale to „celkom“ na mňa nepôsobilo veľmi presvedčivo. Hnaná bio nadšením a hladom som prekonala svoju prirodzenú plachosť: „A koľko percent mäsa obsahujú?“ Predavačka odvetila: „Tak 70.“ To je dosť málo, hútam si. „A kvalitnejšie nemáte?“ „Hen pozrite, v regáli!“ „Regálové“ párky v zložení sľubovali 80 % mäsa, a tak si z výkladu vyberám tie a ďakujem sponzorom. Keď som na vysokej škole dosiahla v teste z metafyziky 80 %, tak to bolo na medailu, ale na obsah mäsa v párkoch sa mi to veľa nezdalo. Možno o pár rokov bude na klobáse napísané, že „môže obsahovať stopy mäsa“, pomyslela som si.

V súvislosti s prípadom „párky bez múky“ mi napadol príbeh jednej známej, ktorej manžel veľmi obľuboval čerstvú šťavu z pomarančov. Keďže čas sú peniaze, moja známa sa s tým veľmi nepárala a začala manželovi kupovať pomarančové džúsy. Raz ráno si však povedala, že fúkne manželstvu nový vietor do plachiet, kúpila dve kilá pomarančov a mužovi pripravila čerstvú šťavu. Keď si odpil, vraví: „Čo si to kúpila za sajrajt?“ To pravé, prirodzené, originálne nerozoznal. Zvykol si na „fejky“.

Čítajte aj fejtóny:
Bude sa volať...
Tri kroky ku kráse na materskej
O nepovolenej látke v krvi

Zdieľať

Dnes sa však takéto napodobeniny nevyskytujú len v potravinách či odevoch, ale aj medzi ľuďmi. Napríklad taká rodina – už nie je výlučne v zložení muž, žena a dieťa. Keď sa povie manželstvo, tiež už málokto dá ruku do ohňa za to, že sa pod týmto pojmom myslí vzťah muža a ženy. Vyprázdnil sa aj samotný obsah týchto slov. To, čo je pre muža a ženu charakteristické, sa dnes vyhlasuje za naučené rodové stereotypy. Ak to bude takto pokračovať, čoskoro sa už aj o človeku bude dať povedať, že „môže obsahovať stopy zdravého rozumu“. Netreba byť však pesimistom. Stále sa dá nájsť šniceľ z prasaťa, džús z ovocia a rodina podľa Božieho poriadku.

Monika Krčmáriková

Foto: Flickr

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo