Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Opozícia Komentáre a názory
02. jún 2020

Dianie v opozícii

Prečo kuffovci tak rýchlo utiekli od Kotlebu

O dôvodoch krátkeho trvania jedného veľkého spojenectva.

Prečo kuffovci tak rýchlo utiekli od Kotlebu

13. november 2019. Ohlásenie memoranda o spolupráci kresťanských a národných síl. Foto: Facebook KDŽP

Len pred niečo viac ako polrokom ĽSNS a KDŽP slávnostne ohlásili svoje spojenectvo. Pri tejto príležitosti podpísali aj memorandum o spolupráci národných a kresťanských strán, ku ktorému sa pridali aj ďalšie tri ministrany, ktoré už dnes nie sú dôležité. Okrem spoločného postupu do volieb bolo súčasťou memoranda aj 15 bodov, ktoré chceli strany po voľbách spoločne presadzovať. Dnes už je jasné, že tomuto spojenectvu je koniec.

KDŽP urobila počas ostatných dvoch týždňov v rýchlom slede niekoľko krokov, aby sa od ĽSNS emancipovala. Kuffovci najskôr prišli s iniciatívou vytvorenia platformy Za hodnotové Slovensko a následne ohlásili odchod z parlamentného klubu ĽSNS. Ako dôvod uviedli kritickú reakciu kotlebovcov na vytvorenie spomenutej platformy. Čiže to celé podávajú tak, akoby sa kvôli tejto svojej záslužnej hodnotovej iniciatíve dostali s ĽSNS do zásadného konfliktu.

Lenže je to trochu inak.

Zo strany KDŽP od začiatku nešlo o žiadnu spontánnu akciu, ale o vopred premyslenú operáciu. Kuffovci by sa celkom prirodzene skôr či neskôr snažili od ĽSNS osamostatniť a  posilniť v parlamente vlastnú značku. Je tu však aj jeden silný dôvod, ktorý ich pohol k tomu, aby útek spod krídel ĽSNS urýchlili. Je ním súdny proces s Marianom Kotlebom, ktorý môže mať pre ĽSNS dramatické politické dôsledky.

Pripomeňme, že Marian Kotleba čelí obžalobe kvôli šekom s neonacistickou symbolikou. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu pritom ešte koncom januára dala jasne najavo, že v tejto kauze zvažuje aj prísnejšiu právnu kvalifikáciu skutkov, ako navrhol prokurátor.

To znamená, že Kotleba by mohol byť odsúdený nie za trestný čin prejavu sympatií k hnutiam potláčajúcim základné práva a slobody, ale priamo za založenie, podporu a propagáciu takéhoto hnutia. Ako upozornil bývalý ústavný sudca Ján Mazák, takýto krok sudcu treba brať ako vážny signál, nie ako nezáväzný právny názor.

Inzercia

Ak by bol šéf ĽSNS za tento trestný čin naozaj právoplatne odsúdený, už by zrejme nevyviazol len s podmienečným trestom, ale mohol by ísť do väzenia. V politickej rovine to znamená, že by prišiel nielen o mandát poslanca, ale bol by odstrihnutý od akejkoľvek politickej činnosti.

Tento scenár mali predstavitelia KDŽP pred očami a bol pre nich dosť veľkým strašiakom.  Zdieľať

To ešte nie je všetko. Odsúdenie Kotlebu by s veľkou pravdepodobnosťou viedlo k tomu, že generálna prokuratúra by opäť prišla s podnetom na rozpustenie celej strany. Pričom tentokrát, po rozsudkoch nad Kotlebom a Milanom Mazurekom, by jej šance na úspech boli väčšie ako naposledy.

Ani takýto vývoj nemusí znamenať, že ĽSNS zo slovenskej politiky úplne vyšumí. Partia okolo Mazureka a Uhríka by sa pravdepodobne rýchlo preklopila do nejakej inej schránky a snažili by sa ďalej niesť zástavu. Bez Kotlebu, s ktorým bola strana dlhé roky úzko personifikovaná, a s biľagmi od súdov by to však mali veľmi ťažké. Celý projekt by mohol skončiť v paralýze, z ktorej sa im už nepodarí vyhrabať.

Tento scenár mali predstavitelia KDŽP pred očami a bol pre nich dosť veľkým strašiakom na to, aby viac nečakali a s kotlebovcami čo najrýchlejšie pretrhali všetky väzby. A vyhli sa tak tomu, že sa týmto marazmom budú brodiť spolu s nimi.

Teraz sa budú v parlamente tváriť ako štandardná konzervatívna sila, predkladať jeden návrh za druhým a obviňovať vládnych konzervatívcov z toho, že v kultúrnych témach vajatajú. Popritom sa budú spoliehať na to, že na ich flirt s extrémistami, vďaka ktorému prekĺzli do parlamentu, sa veľmi rýchlo zabudne.

Lenže nemalo by sa. Tento ich pakt s Kotlebom a Mazurekom by mal v konzervatívnom prostredí ostať zapísaný ako učebnicový príklad zlyhania a slepej uličky.

Odporúčame