Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Dnes treba vedieť
01. jún 2020, 18:14

Uvoľňovanie opatrení

V reštaurácii môžeme sedieť pri stole viacerí, otvárajú sa kúpaliská aj wellnes

V reštaurácii môžeme sedieť pri stole viacerí, otvárajú sa kúpaliská aj wellnes

Predseda vlády Igor Matovič predstavil po stretnutí s epidemiológmi ďalšie uvoľňovanie opatrení.

Občania, ktorí žijú v Českej republike a Maďarsku, budú môcť od utorka prísť na Slovensko na 48 hodín na základe preukázania, že v tejto krajine žijú. Oznámil to premiér Igor Matovič (OĽaNO) po pondelkovom stretnutí konzília epidemiológov. Zároveň informoval o uvoľnení viacerých opatrení platných od stredy 3. júna a ďalších od 10. júna.

Od 3. júna budeme rúška musieť vonku nosiť iba v odstupoch do 2 metrov, vnútri a pri hromadných podujatiach ostávajú povinné.

V reštauráciách budú môcť sedieť za stolom viac ako dvaja ľudia. Ruší sa aj časové obmedzenie pre reštaurácie a bary.

Otvárajú sa všetky vnútorné športoviská, kúpaliská, wellness, kúpele, masáže, kasína a vnútorné priestory ZOO a botanických záhrad.

Otváracie hodiny pre dôchodcov v obchodoch sa rušia. Mení sa obmedzenie veľkostí prevádzok, po novom to bude jedna osoba na desať metrov štvorcových. 

„Naďalej v prípade reštaurácií alebo aj ostatných prevádzok platí tá alternatíva, že 10 metrov štvorcových alebo odstup zákazníkov dva metre navzájom, alebo vzdialenosť okrajov stolov dva metre,“ dodal Matovič na margo zmeny minimálnej plochy na zákazníka vo vnútorných prevádzkach. Tie si môžu medzi alternatívami naďalej vyberať.

V nedeľu ostávajú obchody zatvorené zo sanitárnych dôvodov.

Denné stacionáre budú fungovať pre ľudí do 62 rokov, zmenia sa aj obmedzenia pri návštevách v domovoch sociálnych služieb.

Zavádza sa tiež šachovnicové sedenie namiesto odstupu dvoch metrov, platiť bude aj pre kostoly.

Umelci už nemusia mať test a dodržiavať odstup dvoch metrov.

Inzercia

Od stredy 3. júna sa spúšťajú tiež športové súťažné podujatia. 

Hromadné podujatia budú od 10. júna povolené do maximálne 500 ľudí. Od 1. júla do konca roka to má byť 1000 osôb. „Aj na futbalový zápas môže teda prísť takýto počet divákov.“

Pri ubytovaní sa ruší 24-hodinový odstup a povinnosť samostatných sociálnych zariadení v izbe

„Ide o ďalšie zásadné uvoľnenie. Veľa toho už obmedzeného neostáva,“ povedal premiér na tlačovej konferencii.

O núdzovom stave aj školách pre staršie deti sa bude hovoriť

O zrušení núdzového stavu sa podľa neho bude rokovať v utorok, zatiaľ ostáva v platnosti.

Premiér pripustil, že o možnom otvorení škôl pre staršie deti ešte do konca júna budú rokovať. „Keď budeme vidieť, že dnešné otvorenie škôl pre menšie deti unesieme, budeme o týždeň hovoriť o možnom návrate do škôl pre staršie,“ povedal Matovič.

Menia sa aj podmienky na hraniciach s Českom a Maďarskom. Občania, ktorí žijú v Česku a Maďarsku, budú môcť od utorka od 7.00 h prísť na Slovensko na 48 hodín na základe preukázania, že v tejto krajine žijú. Budú sa musieť preukázať dvomi rôznymi dokladmi, podľa Matoviča môže ísť o účet za elektriku či mobil. Nemusia mať teda v tejto krajine prechodný či trvalý pobyt.

Dnes treba vedieť