Cestovanie po Európe: Sem ušli žiaci Cyrila a Metoda

Macedónska sú v týchto dňoch plné správy. Bolo by však hriechom, keby sme túto krajinu vnímali len pre utečeneckú krízu alebo občasné nepokoje s tamojšou albánskou menšinou. V Macedónsku totiž nájdete skutočné dedičstvo Cyrila a Metoda. Prinášame ďalšiu časť fotoseriálu o jedinečných miestach východnej Európy v spolupráci s cestovateľom Martinom Maťkom.

Ochrid je malé mestečko na juhozápade Macedónska na hraniciach s Albánskom. Cesta z Bratislavy do Ochrodu je pohodlná, v podstate stále po diaľnici. Ale dlhá. S prestávkami strávite na ceste čas od rána do večera. Napriek tomu sa to oplatí. V Ochride nájdete malebnú kombináciu tamojšieho jazera s desiatkami ortodoxných kostolíkov, viaceré z nich sú skutočnými klenotmi.

Ochridské jazero je obrovské, má takmer 350 kilometrov štvorcových, veľká väčšina patrí k Macedónsku, menšina k Albánsku. Samotný Ochrid má 30, podľa niektorých až 40-tisíc obyvateľov. Ubytovanie si tu nájdete ľahko a za dobrú cenu. S jedlom je to rovnako.

Pozrite si ďalšie časti fotoseriálu:
kláštor v Moldavsku
hrady na Ukrajine
delta Dunaja 
Černobyľ
dva klenoty Bosny

Zdieľať

Okolo jazera stálo kedysi 365 kostolíkov, väčšina z nich už neexistuje. Zato neďaleko od mesta nájdete jaskynný kostolík, jeden z najstarších na európskom kontinente. Nebudem vás unavovať rešeršou, všetko dôležité si vás tu nájde samo. Určite kostolík svätého Jána, kláštor svätého Nauma, kostolík Matky Božej, katedrála svätej Sofie, desiatky fresiek, múzem so starobylými ikonami a tiež zvyšky univerzity, úzke uličky mestečka s krásnymi cestičkami okolo jazera s výhľadmi, na ktoré nezabudnete. Pri troche predstavivosti si tunajšiu pravoslávnu bohoslužbu môžete predstaviť ako bohoslužbu, akú asi poznali naši predkovia na Veľkej Morave.

Osobitnému kultu sa tu totiž tešia tzv. Sedempočetníci, žiaci svätcov Cyrila a Metoda, najmä svätí Kliment a Naum. Obidvaja sem ušli, keď ich vyhnali z Veľkej Moravy a obidvaja tu našli živnú pôdu pre dôležitú náboženskú, kultúrnu a vzdelávaciu misiu. Napokon, vďaka nim sa tu tešia veľkej úcte aj Cyril a Metod a tiež dnešní slovenskí turisti. Skrátka, budete sa tu cítiť dobre a budú vás tu mať radi. Vrele odporúčam.

Autorom fotografií je cestovateľ Martin Maťko. Ďalšiu časť fotoseriálu prinesieme o týždeň. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo