V dodávke zomrelo 71 utečencov, už chytili prevádzačov (aktualizované)

Utečenecká tragédia na rakúskej diaľnici si vyžiadala viac obetí, ako sa doteraz predpokladalo. V chladiarenskom aute, ktoré našli vo štvrtok odstavené pri obci Parndorf, zahynulo 71 ľudí. Potvrdil to šéf polície v spolkovej krajine Burgenland Hans Peter Doskozil

Podľa aktuálnych údajov zomrelo 59 mužov, osem žien a štyri deti - dievča a traja chlapci vo veku okolo desiatich rokov. Vyšetrovatelia predpokladajú, že mŕtvi utečenci by mohli pochádzať so Sýrie, keďže sa medzi nimi našiel sýrsky cestovný doklad, uviedla stanica ORF. V uzavretom nákladnom priestore sa zrejme zadusili. 

Kriminalisti pri nákladnom aute na diaľnici A4 pri rakúskom meste Parndorf. (Foto: TASR/Štefan Puškáš)

ORF tiež uvádza, že 7,5-tonové auto so slovenskými nápismi vyrazilo na cestu v stredu ráno z Budapešti a na rakúske územie sa dostalo v noci na štvrtok. Riaditeľ polície v spolkovej krajine Burgenland, na ktorej území ho našli odstavené, vyjadril presvedčenie, že utečenci boli mŕtvi už počas prechodu hranice. ORF taktiež poukazuje na možné stopy po márnom pokuse pasažierov z vozidla uniknúť.

Reakcie rakúskych médií na tragédiu:
Toto je náš čierny deň

Zdieľať

Rakúska polícia dnes oznámila, že na území Maďarska sa podarilo zadržať troch podozrivých prevádzačov. Jeden z nich je držiteľ vozidla, ktoré pôvodne slúžilo slovenskému potravinárskemu podniku. Muž je bulharský občan libanonského pôvodu. Ďalší zatknutí sú podľa rakúskej polície Bulhar a Maďar, ktorí s autom jazdili a vyšetrovateľov by mohli priviesť na stopu k osobám v pozadí. 

Maďarská polícia medzičasom vyhlásila, že občan Maďarska medzi podozrivými nie je. Maďarskí policajti tvrdia, že zatkli troch občanov Bulharska a jedného občana Afganistanu. 

TASR, rp

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo