Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. august 2015

Rakúsko: Toto je náš čierny deň

Tohtotýždňový výber tlače venujeme výlučne jednej udalosti, tragickému nálezu desiatok zadusených utečencov vo vyradenej dodávke hydinárskej spoločnosti Hyza. Jej reklamný spot, ktorý sa nevkusne pohrával s utečeneckou tematikou, si všimla aj nemecká tlač. utec1.jpg 1...

Rakúsko: Toto je náš čierny deň

Tohtotýždňový výber tlače venujeme výlučne jednej udalosti, tragickému nálezu desiatok zadusených utečencov vo vyradenej dodávke hydinárskej spoločnosti Hyza. Jej reklamný spot, ktorý sa nevkusne pohrával s utečeneckou tematikou, si všimla aj nemecká tlač.

11. augusta 2015. Afganskí utečenci oddychujú po prekročení maďarsko-srbskej hranice pri obci Ásotthalom, 184 km juhovýchodne od Budapešti. (foto TASR)

Rakúsko utečenecká tragédia vydesila, vyjadrili sa k nej všetci politici naprieč spektrom. Prezident Heinz Fischer hovoril o „šokujúcej udalosti“, ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitner o „čiernom dni“, najsilnejší obraz použil regionálny politik Gerhard Loub, ktorý označil nález desiatok obetí za „najhoršiu masovú vraždu v dejinách druhej republiky“. Kardinál Christoph Schönborn vyjadril zdesenie z „neopísateľneho pohŕdania ľuďmi zo strany prevádzačov“.

Internetové vydania rakúskych denníkov pár hodín po desivom náleze neponúkali ani tak prvé komentáre novinárov, ako skôr základné fakty k pašerákom: tých v Rakúsku stále pribúda, v tomto roku chytili rakúski policajti 500 prevádzačov, čo je zhruba rovnaký počet ako za celý minulý rok. Nárast pašeráctva u nášho juhozápadného suseda súvisí s postupnou zmenou trás, po ktorých utečenci putujú do Nemecka a na sever Európy. Kým minulý rok vyše 50 percent migrantov prechádzalo cez Taliansko, a vyše 30 percent cez Maďarsko, tento pomer sa postupne obrátil. Väčšina utečencov dnes prichádza cez juhoeurópsku trasu práve do Rakúska.

Komentátorka denníka Der Standard Alexandra Föderl-Schmid píše, čo všetko by sa malo v Rakúsku a Európskej únii zmeniť, aby k podobným tragédiám nedochádzalo. Európske štáty by mali umožniť, aby tí, čo chcú opustiť svoju krajinu, mohli žiadať o azyl na príslušnom veľvyslanectve už vo svojej domovskej krajine. Der Standard kritizuje, že Rakúsko v roku 2001 zrušilo možnosť žiadať o azyl na veľvyslanectve (netýka sa to len rodinných príslušníkov utečenca, ktorý už v Rakúsku azyl získal). Podľa denníka by sa tak mnohí, ktorým by bola azyl na veľvyslanectve zamietnutý, už nevydali na riskantnú cestu. Der Standard je tiež za to, aby sa s pomocou EÚ čo najrýchlejšie vybudovali azylové centrá na vonkajších hraniciach Únie, ktoré by tiež redukovali prevádzačskú činnosť.

Tragédia z blízkosti slovenských hraníc je hlavnou mediálnou témou aj v Nemecku. Bulvárny Bild si vzal na mušku slovenskú hydinársku firmu Hyza. Bild poukazuje na reklamný spot, ktorým Hyza bojuje proti nelegálne dovážaným kurencom a pritom sa pohráva s utečeneckou tematikou. Ako svojim čitateľom približuje Bild, v spote zastavuje colník auto s očividne chorými kurencami a reklamný hlas hovorí: „Cestná kontrola odhalila nelegálnych imigrantov. Preukázali sa dokladmi bez udania krajiny pôvodu a v kufri vozidla im bolo nájdené nadmerné množstvo neznámych látok. Posádka vozidla bola predvedená na výsluch a následne vzatá do väzby.“

Bild dodáva, že Hyza asi nemohla tušiť, že sa jedna z jej bývalých dodávok stane súčasťou skutočnej utečeneckej tragédie. Ide však o „náhodu, z ktorej vlasy stavajú dupkom“. Denník tiež pripomína, že Hyza patrí do podnikateľského impéria českého ministra financií Babiša.

Inzercia

Odporúčame

V Rakúsku zastavili slovenskú dodávku s mŕtvymi utečencami

V Rakúsku zastavili slovenskú dodávku s mŕtvymi utečencami

Nákladné auto, v ktorom dnes rakúska polícia našla niekoľko desiatok mŕtvych migrantov, malo na sebe logo spoločnosti HYZA a slovenské nápisy. Potvrdzujú to videozábery zverejnené na internetovom portáli denníka Kronen Zeitung. utecenci2.png "Potvrdzujem, že auto mal...

Cipár: Tej tragédie som sa bál

Cipár: Tej tragédie som sa bál

Je jedným z najvýznamenjších a najvšestrannejších slovenských výtvarníkov. Začiatkom tohto roku oslávil osemdesiatku, stále pritom aktívne tvorí, vystavuje a najmä premýšľa. Pred jednou témou mal však celoživotný rešpekt. Ako sám hovorí, bál sa jej. cipar1.jpg Majster...